300 tys. szczepionek na grypę w aptekach jeszcze w listopadzie

 2 minuty

Jeszcze w listopadzie do aptek ma trafić ok. 300 tys. sztuk szczepionek przeciw grypie – informuje serwis Rynekzdrowia.pl. W sumie w sezonie 2021/22 do Polski trafi 4-5 mln dawek, z czego 1,36 mln będzie dostępne w aptekach, a 760 tys. zostanie przekazane do zakładów opieki zdrowotnej.

W tym sezonie grypowym dostępnych jest dwa razy więcej szczepionek niż w sezonie 2020/2021, kiedy zakupiono 2,3 mln dawek. Ministerstwo Zdrowia dodatkowo rozszerzyło listę bezpłatnych szczepień o kolejne grupy osób – 100 proc. refundacji przysługuje kobietom w ciąży, natomiast z 50 proc. zniżki mogą skorzystać dzieci od 6. miesiąca do 18. r.ż. i dorośli z grup ryzyka powikłań pogrypowych.

Począwszy od sezonu 2016/17 można zaobserwować stopniowy wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw grypie w naszym kraju.

„Poziom wyszczepienia przeciw grypie w polskim społeczeństwie od ostatnich pięciu sezonów systematycznie rośnie – w sezonie 2019/20 zaszczepionych było 4,12 proc. rodaków, w kolejnym sezonie zaś już 6,03 proc. Możemy prognozować, że jeśli wszystkie szczepionki, które dotrą w tym roku do Polski zostaną wykorzystane, to zaszczepionych będzie już ponad 10 proc. społeczeństwa” – poinformowało Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

W komunikacie wskazano, że w ubiegłym roku na rynku dostępnych było tylko 2,3 mln szczepionek, zaś w tym sezonie dostępnych będzie pomiędzy 4 a 5 mln dawek, czyli ponad dwa razy więcej.

„Możliwe, że zwiększona podaż wpłynie na zwiększony popyt i Polacy będą szczepić się przeciw grypie chętniej, niż w poprzednich sezonach” – oceniono.

Kolejne dawki trafiają do podmiotów leczniczych sukcesywnie. Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, w sumie w listopadzie 300 tys. szczepionek przeciw grypie ma pojawić się w aptekach w całym kraju.

źródło: Rynekzdrowia.pl