30 marca: Światowy Dzień Endometriozy

 2 minuty

endometrioza

Niska świadomość objawów endometriozy przyczynia się do późnego zdiagnozowania schorzenia i zmniejsza szanse podjęcia skutecznego leczenia zachowawczego. Ta choroba niesie ze sobą ogromny ciężar osobisty, ale też społeczny – nawet co 10. kobieta w Polsce choruje na endometriozę – przypominają eksperci.

Dolegliwości w endometriozie

Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety charakteryzująca się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Oprócz bardzo bolesnych miesiączek, endometrioza może objawiać się przewlekłym bólem miednicy, głębokim bólem podczas lub po stosunku seksualnym, okresowymi lub cyklicznymi bolesnymi objawami żołądkowo-jelitowymi lub ze strony układu moczowego. Jeśli więc dolegliwości bólowe występują u kobiety przez okres kilku miesięcy, to konieczna jest właściwa diagnostyka.

Choroba dotykająca co 10 kobietę w kraju

„Marzec jest miesiącem poświęconym na edukowanie pacjentek i ich bliskich” – mówi prof. Krzysztof Szyłło, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Endometriozy w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP). „Zależy nam na pokazaniu jak poważnym problemem jest choroba dotykająca co 10 kobietę w Polsce.”

Winowajca – stan zapalny

Objawy bólowe wiążą się z nasilonym stanem zapalnym, jaki wywołuje endometrioza. Jednym ze sposobów łagodzenia choroby jest więc minimalizowanie odpowiedzi zapalnej organizmu i unikanie czynników drażniących. Do najważniejszych zaleceń dla kobiet zmagających się z chorobą należą:

  • stosowanie diety przeciwzapalnej – np. śródziemnomorskiej, bogatej w antyoksydanty, warzywa, owoce i nasiona,
  • unikanie spożywania czerwonego mięsa,
  • unikanie używek takich jak alkohol czy papierosy oraz nadmiernego obciążania wątroby ciężkostrawnym jedzeniem, np. potrawami typu fast food,
  • redukcja stresu oksydacyjnego, wpływającego na odpowiedź zapalną organizmu,
  • odpowiednia suplementacja – szczególnie bogata w witaminę D3 oraz kwasy omega EPA/DHA, magnez czy kurkuminę,
  • umiarkowana aktywność fizyczna, w tym praktykowanie ćwiczeń oddechowych lub jogi.

źródło: Nursing.com.pl / 38 Content Communication