23 czerwca: Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty

 3 minuty

rak-prostaty

W Dzień Ojca, 23 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty – przypomina serwis Medexpress.pl. To okazja do wzmożonych działań edukacyjnych w zakresie regularnych badań gruczołu krokowego. Tegorocznym obchodom towarzyszy wystawa pt. „Ojciec i syn”, która przypomina, jak ważna jest profilaktyka raka prostaty, zwłaszcza jeśli wcześniej w rodzinie pojawiały się zachorowania na ten nowotwór.

Rak prostaty – dynamika zachorowalności

Rak prostaty jest statystycznie wykrywany u jednego na siedmiu mężczyzn. Wśród wszystkich nowotworów męskich, wyróżnia się największą dynamiką wzrostu zachorowalności przy jednoczesnym wzroście śmiertelności. W Polsce wskaźnik 5-letnich przeżyć chorych z rakiem gruczołu krokowego jest znacznie niższy niż w krajach Europy Zachodniej (67 proc. pacjentów versus 83 proc. w krajach UE).

Profilaktyka i wczesne rozpoznanie kluczem do sukcesu leczenia

Każdy mężczyzna powinien regularnie badać prostatę. Choć dla wielu panów jest to wciąż wstydliwy temat z uwagi na konieczne dla diagnostyki badanie per rectum (przez odbyt), to pozostaje ono niezastąpione w podstawowej profilaktyce chorób prostaty. Powinien je wykonać każdy mężczyzna, po 40. roku życia.

Ważnym czynnikiem diagnostycznym jest badanie krwi oznaczające poziom PSA (swoisty antygen sterczowy). Należy jednak pamiętać, że wyniki odbiegające od normy nie zawsze muszą świadczyć o nowotworze. W badaniach diagnostycznych podwyższony poziom PSA możemy stwierdzić także podczas bardzo często występującego schorzenia ‒ łagodnego przerostu prostaty (LPP). Daje on podobne objawy do tych, które charakteryzują raka gruczołu krokowego: zaburzenia oddawania moczu, uczucie rozpierania czy bóle kręgosłupa.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego pojawia się na skutek zaburzeń hormonalnych, u mężczyzn po 45. roku życia. Szacuje się, że choroba dotyka ok. 30 proc. 50-latków, 50 proc. 65- latków i 70 proc. mężczyzn w wieku 80 lat. Nie są znane sposoby zapobiegania przerostowi stercza. Ważne, by nie lekceważyć początkowych objawów choroby, co pozwala uniknąć poważnych powikłań.

Nowe opcje leczenia

Dzięki ogromnemu postępowi, jaki dokonał się w medycynie, pacjenci z rakiem prostaty zyskali wiele nowych opcji leczenia. Obecne rozwiązania obejmują zarówno terapie lekowe i nowoczesne wyroby medyczne. Wg szacunków ok. 20–25 proc. mężczyzn z LPP wymaga interwencji chirurgicznej. Jest ona możliwa w sposób nieinwazyjny i zapewniający możliwie najwyższą jakość życia po zabiegu, który może trwać tylko 15 minut, bez konieczności znieczulenia ogólnego.

źródło: Medexpress.pl