Nowość!
Skrót informacji
22 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością, który został ustanowiony w 2010 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Europejską Konferencję Ministerialną w sprawie Walki z Otyłością. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na rosnący problem otyłości, która została uznana za chorobę przewlekłą i wpisana na listę Międzynarodowych Chorób i Problemów Zdrowotnych.
W Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy coraz większej liczby osób. W 2019 r. 56,6% osób powyżej 15. r.ż. miało nadwagę lub otyłość, z czego 18,5% cierpiało na otyłość. Prognozy na kolejne lata są niepokojące – w 2035 r. z otyłością zmagać się będzie ponad 35% dorosłych mężczyzn i ponad 25% dorosłych kobiet.
Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Zwiększa ryzyko wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy nowotwory.
Europejski Dzień Walki z Otyłością to okazja do refleksji nad własnym stylem życia i wprowadzenia zdrowych nawyków, takich jak zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna.
Otyłość to choroba przewlekła, której sprzyja szereg czynników:
Europejski Dzień Walki z Otyłością to dobry moment, by zatrzymać się i pomyśleć o swoim zdrowiu. Nawet niewielkie zmiany w codziennych nawykach mogą znacząco poprawić jakość życia.
Więcej informacji znajdą państwo na stronach:
https://ptlo.org.pl/dla_pacjenta/24-co_to_jest_otylosc
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/otylosc-pandemia-wspolczesnych-czasow
Projekt: cytologia klasyczna zniknie z programu profilaktycznego