17 maja: Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

 3 minuty

nadcisnienie-lerkanidypina

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. To jedna z najpowszechniej występujących chorób na świecie. Szacuje się, że w Polsce z nadciśnieniem zmaga się nawet 12 mln osób.

Problem bagatelizowany przez pacjentów

„Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to, że trzeba zmierzyć im ciśnienie. Często po włączeniu odpowiedniej terapii te bóle znikają” – podkreśla dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. „To wydaje się taka prosta i łatwa rzecz, a jest bagatelizowana przez pacjentów” – dodaje.

Ocenił, że w Polsce jest około 30 proc. osób z nadciśnieniem tętniczym. „Czyli mamy wielomilionową rzeszę pacjentów i z tego około 40 proc. nie wie, że to nadciśnienie ma. To jest czynnik, który powoli uszkadza nasze naczynia i powoduje w obserwacji odległej wiele powikłań, łącznie z udarami mózgu, zawałami serca czy innymi powikłaniami obwodowymi” – dodaje ekspert.

Według lekarza, nadciśnienie jest najważniejszym czynnikiem, które jeśli będzie leczone i kontrolowane, to pomoże zapobiec wielu powikłaniom w przyszłości.

„Często się uważa, że tylko starsi mają nadciśnienie. Jest wręcz odwrotnie. Dlatego także u ludzi młodych powinniśmy zawczasu taką profilaktykę prowadzić. Zaczynając od zmian stylu życia – mniej soli, więcej ruchu” – zaznaczył dr Zębik.

Czynniki ryzyka rozwoju nadciśnienia

Czynnikami sprzyjającymi rozwinięciu się wysokiego ciśnienia są m.in. predyspozycje genetyczne, nadużywanie soli czy alkoholu, palenie papierosów, siedzący tryb życia. Jednym z czynników jest także otyłość. Jest ona, jak podkreślił lekarz, ogromnym problemem wśród młodzieży.

„Powinniśmy leczyć ją od najmłodszych lat i pilnować wagi w przyszłości” – podsumował.

Bagatelizowanie objawów nadciśnienia może doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci. Dlatego istotna jest profilaktyka i regularnie mierzenie ciśnienia, aby jak najszybciej rozpoznać chorobę. „Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach” – zaapelował dr Zębik.

Nadciśnienie tętnicze można leczyć niefarmakologicznie. Wtedy należy zacząć od zmiany trybu życia oraz niektórych nawyków. W przypadku braku poprawy zdrowa, lekarz może zastosować leczenie farmakologiczne przepisując odpowiednie leki obniżające ciśnienie tętnicze. (PAP)

źródło: PAP