15 września: Europejski Dzień Prostaty

 2 minuty

pacjent i lekarz w gabinecie

Europejski Dzień Prostaty został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU). Obchodzony był po raz pierwszy 15 września 2006 r. Jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.

Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce na liście najbardziej śmiertelnych nowotworów u mężczyzn w Polsce. Największym „sprzymierzeńcem” tej choroby jest brak świadomości oraz wstyd związany z wizytą u lekarza urologa.

Z badań wynika, że w Polsce aż 10% mężczyzn w wieku 50 lat jest bezpośrednio zagrożonych rozwojem raka prostaty.

Tymczasem nieskomplikowane badanie u specjalisty, w tym pomiar poziomu białka, zwanego PSA (antygenu swoistego dla prostaty – ang. Prostate-Specific Antigen), wystarczają do wykrycia ogromnej większości przypadków choroby na bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym etapie jej rozwoju.

Kogo atakuje?

Rak prostaty atakuje zazwyczaj mężczyzn po 45. r.ż. Dotyka ok. 30% mężczyzn po 50. r.ż. i aż 80% po 80. r.ż. Ma najczęściej charakter pierwotny, co oznacza, że nie jest przerzutem komórek nowotworowych z innego organu, ale jego źródłem są tkanki prostaty. Wcześnie wykryty może być wycięty razem z gruczołem, zanim nastąpi przerzut do innego narządu lub do kości.

Objawy

Prostata wytwarza wydzielinę, w której poruszają się plemniki. Jest to niewielki narząd wielkości kasztana, położony poniżej pęcherza moczowego, otaczający cewkę moczową. Jego powiększenie prowadzi do pojawienia się mało komfortowych objawów, związanych ze zwężeniem dróg odpływu moczu oraz uciskiem na pęcherz moczowy. Typowe objawy to trudności przy oddawaniu moczu, uczucie parcia na pęcherz, zaburzenia erekcji. Łagodne powiększenie prostaty jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego. Dobrą wiadomością jest to, że wczesne rozpoznanie pozwala na podjęcie właściwej terapii i szybkie złagodzenie dolegliwości.

źródło: Gov.pl