1,5 mld zł na modernizację SOR-ów

 2 minuty

szpital-lekarze

Z Funduszu Medycznego na modernizację szpitalnych oddziałów ratunkowych ma trafić 1,5 mld zł. – poinformowała Minister Zdrowia, Katarzyna Sójka podczas konferencji prasowej związanej z ogłoszeniem wyników konkursu na dofinansowanie, o czym donosi serwis Medexpress.pl.

Kto otrzyma dofinansowanie?

„Projekt, którego wyniki dzisiaj ogłaszamy dotyczy modernizacji, przebudowy, jak również zagospodarowania części diagnostycznej szpitalnych oddziałów ratunkowych w całej Polsce. To jest to, czego potrzebują pacjenci, którzy trafiają w sytuacjach trudnych w pierwszej kolejności do szpitalnego oddziału ratunkowego” – powiedziała szefowa resortu zdrowia.

Dofinansowanie otrzymają 152 placówki posiadające SOR-y. O pieniądze starało się 207 podmiotów. Jak podkreśliła Katarzyna Sójka, beneficjentami są lecznice z całej Polski i z różnych poziomów referencyjnych. Najbardziej zmiany mają jednak odczuć szpitale powiatowe.

Jak podkreślił Wiceminister Zdrowia, Marcin Martyniak, to kolejny kamień milowy w postępowaniach prowadzonych w ramach Funduszu Medycznego. To zarazem pierwszy rozstrzygnięty konkurs subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych.

„73 proc. wniosków uzyskało dofinansowanie. W wielu przypadkach sięga ono wręcz 100 proc., czyli szpital nie musi mieć wkładu własnego. Warto pamiętać, że to prawie dwie trzecie wszystkich SOR-ów w Polsce. Ponad 40 proc. wniosków opiewało na kwotę ponad 14 mln zł. Zaledwie 9 proc. na kwotę poniżej 5 mln zł. Pokazuje to przepotężne potrzeby również w tym obszarze zabezpieczenia zdrowotnego” – dodał Marcin Martyniak.

Nabór wniosków na kolejne konkursy

Suma kwot o jakie wnioskowały szpitale to ponad 2,3 mld. Początkowo alokacja wynosiła 750 mln, ale podniesiona została do 1,5 mld zł. Wiceminister Zdrowia przypomniał, że 25 września br. rozpocznie się nabór wniosków w konkursie na wymianę taboru karetkowego w zespołach ratownictwa medycznego. Równolegle wystartuje nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji w specjalistyczne roboty służące rehabilitacji. Oba konkursy będą finansowane z Funduszu Medycznego.

źródło: Medexpress.pl