Życie jest piękne

20.08.2019

5 minut

Wyspa Bogów – Klejnot Tropików

Skrót informacji

Umiarkowane temperatury, 300 bezchmurnych dni w roku, zjawiskowe, białe plaże, wspaniałe zabytki, mieszanka kultur i tradycji – to wystarczy, by niewielką indonezyjską wyspę Bali uznać za ostatni raj na ziemi.

Położona w archipelagu Małych Wysp Sundajskich Bali, nazywana Wyspą Bogów lub Klejnotem Tropików, to od lat zakątek uznawany za najlepsze miejsce na wakacje w całej Indonezji. Każdego roku przyciąga rzesze turystów, którzy opuszczają wyspę oczarowani, z mocnym postanowieniem powrotu. Nic dziwnego – miejsce zachwyca cudownymi krajobrazami, rajskim pasem wybrzeża i fascynującą kulturą. W dodatku Bali to także jedno z najsłoneczniejszych miejsc na ziemi. Panuje klimat równikowy wilgotny o średniej rocznej temperaturze powietrza 25-27 st. C.

Powierzchnia Bali to zaledwie 5,6 tys. km2. Turyści zaczęli masowo pojawiać się tu w 1969 r., kiedy oddano do użytku lotnisko Ngurah Rai w Denpasar. Obecnie ma ono regularne połączenia z wieloma portami lotniczymi na terenie kraju i kontynentu, ale też Europy.

Pieprz, rafa i wulkany
Wyspa zachwyca bogactwem fauny i flory, bujną rafą koralową, wulkanicznym krajobrazem pełnym pól ryżowych, plantacji pieprzu i herbaty. Nieodzowną częścią spektakularnych widoków jest architektura. Kolonialne budowle, pałace balijskich władców, hinduistyczne świątynie i egzotyczne dzieła sztuki zapierają dech w piersiach. Na wyspie nie może powstać żaden budynek, który będzie przewyższał palmę. To jeden z powszechnie panujących zwyczajów, który z czasem przeobraził się w panujące prawo.

Popularne kurorty
Wśród najpopularniejszych miejscowości na wyspie jest kurort Lovina. Swoją popularność zawdzięcza plaży z czarnym, wulkanicznym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Osoby preferujące białe plaże wybierają m.in. Kuta Beach na południu wyspy. Znajdziemy tam także liczne bary, knajpki i kluby. To raj dla imprezowiczów i dobre miejsce dla początkujących surferów, którzy mogą korzystać z usług licznych szkółek.

Raj podniebienia
Bali słynie także z doskonałej kuchni. Najpopularniejszymi produktami są te, których jest tam pod dostatkiem – owoce morza i ryż. Mówi się, że Balijczycy potrafią wyhodować praktycznie wszystkie gatunki ryżu i podawać go na niezliczoną ilość sposobów.

Przekaż pacjentowi:


  • Turyści podróżujący do Indonezji z Polski nie muszą wyrabiać wiz, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż 30 dni. Mogą to zrobić, jeśli zależy im na dłuższym pobycie.

  • Na granicy trzeba będzie przedstawić paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy oraz bilet powrotny do kraju.

  • Zdarza się, że służby celne nie pozwalają na przewiezienie przez granicę leków, jeśli nie posiadają one nazw międzynarodowych.

  • Sumę pieniędzy powyżej 100 mln rupii indonezyjskich (blisko 7 tys. dolarów) należy zadeklarować. Gdy zamierza się wywieźć kwotę wyższą niż podana, trzeba postarać się o specjalną zgodę Centralnego Banku Indonezyjskiego.

  • Warto również mieć na uwadze, że w Indonezji występuje zagrożenie trzęsieniami ziemi i, co za tym idzie, również tsunami. Ponadto od listopada do kwietnia zdarzają się tu również często gwałtowne powodzie.


Zalecenia zdrowotne:

  • Wyjazd na inny kontynent wymaga dobrego ubezpieczenia. Błędem jest zakup najtańszej polisy. Dobre ubezpieczenie będzie zawierało zarówno OC, jak i NNW oraz wysokie sumy kosztów leczenia, co jest istotne, gdy zajdzie konieczność skorzystania z prywatnej służby zdrowia czy z transportu medycznego.

  • Chociaż szczepienia nie są obowiązkowe, sanepid może niektóre rekomendować, dlatego przed wyjazdem warto się zapoznać z najnowszymi wskazaniami.

  • W przypadku Bali, ale także całej Indonezji, zaleca się następujące szczepienia: błonica, tężec, odra, świnka, różyczka, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, wścieklizna oraz japońskie zapalenie mózgu (miejsca występowania: Bali, Kalimantan, Jawa, Nusa Tenggara, Papua, Sumatra). Jeśli w przeszłości byliśmy szczepieni na którąkolwiek z wymienionych chorób, warto poddać się szczepieniom przypominającym.

  • W przypadku wjazdu do Indonezji z regionów, gdzie występuje żółta febra (Afryka i Ameryka Południowa) miejscowe władze mogą wymagać od nas okazania dokumentu poświadczającego szczepienie przeciw tej chorobie.

  • Na Bali raczej nie występuje malaria, za to w innych regionach Indonezji już tak (m.in. Sumatrze, Sulawesi, Kalimantan – Borneo i Nusa Tenggara Barat – włączając wyspę Lombok). Jeśli planujemy choćby krótki pobyt w którymś z tych miejsc, koniecznie należy zgłoście się do lekarza i zadbać o ochronę przeciwmalaryczną.

  • W apteczce osoby podróżującej do Indonezji nie może zabraknąć leków przeciwbólowych, kremów z filtrem UV oraz preparatów na ewentualne poparzenia słoneczne. Należy zabrać też leki na biegunkę i zatrucia pokarmowe, podstawowe środki opatrunkowe oraz leki przyjmowane przewlekle.

  • Warto spakować długie spodnie oraz pełne buty – przydadzą się, gdy planujemy wycieczkę w dżunglę lub miejsca występowania wysokiej trawy. W Indonezji żyje bowiem wiele gatunków węży.

  • Należy powstrzymywać się przed piciem napojów zawierających Arak, czyli tradycyjny alkohol o smaku anyżowym, popularny w Azji. W ostatnich latach zdarzało się bowiem, że pijący go turyści zatruwali się alkoholem metylowym.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Zdrowie tłoczone na zimno

Następny artykuł

Ruch w wysokich temperaturach

Polecane dla Ciebie

Szkolenia