Bajkowy wystrój ulic, olśniewające iluminacje, cudownie udekorowane choinki – na czas adwentu większość europejskich miast przybiera odświętny wygląd, tworząc wyjątkową atmosferę. Mieszkańcy Starego Kontynentu szykują się do Gwiazdki. Ci, którzy chcą obdarować swoich bliskich oryginalnym drobiazgiem, stronią jednak od zatłoczonych marketów i wybierają się na barwne bożonarodzeniowe kramy. Świąteczne jarmarki sięgają swoimi korzeniami średniowiecza, kiedy to w okresie poprzedzającym religijne święta zwykło się organizować specjalne targi. Tradycja jarmarków najszybciej rozwinęła się na terenie dzisiejszych Niemiec i we Francji, przede wszystkim w Alzacji i Lotaryngii, gdzie już w XIV w. funkcjonowały tzw. „Rynki Św. Mikołaja”. Dziś właściwie każdy kraj w Europie może poszczycić się przynajmniej kilkoma bożonarodzeniowymi jarmarkami. Oto te, których przegapić po prostu nie sposób.
Austria
Okres poprzedzający Boże Narodzenie to doskonały czas, by odwiedzić Wiedeń, gdzie co roku odbywa się kilka świątecznych jarmarków (15.11-24.12). Racząc się kubkiem grzanego wina i miejscowymi przysmakami, możemy przebierać w podarkach, pamiątkach, gustownych bibelotach wystawionych na licznych kramach. Najcudowniejszą atmosferę odnajdziemy oczywiście na jarmarku organizowanym przed ratuszem, na terenie uniwersyteckim, w okolicach Belwederu oraz w dzielnicy Spittelberg. Miłośnicy tradycyjnego rękodzieła powinni z kolei udać się w okolicę rezydencji Habsburgów – pałacu Schönbrunn. Liczne kramy pełne wiejskich specjałów, rustykalnych ozdób świątecznych i wszelkiego artystycznego rzemiosła znajdziemy również przy kościele Św. Karola. Wizytując przed Gwiazdką Austrię warto wpaść również do Salzburga (20.11-26.12). To, co wyróżnia miasto od przedświątecznej oferty Wiednia, to wszechobecna tu, z wiadomych względów, muzyka Mozarta.
Francja
Najsłynniejsze spośród kilkunastu paryskich jarmarków bożonarodzeniowych organizowane są na Bulwarze Saint Germain oraz na Plac Saint-Sulpice. Ale bajkową atmosferę znajdziemy również poza stolicą Francji. Na przykład w Metz (22.11-31.12), gdzie od lat, co roku odbywa się „Marchés de Noel”, czyli wielki jarmark świąteczny. Najwięcej punktów sprzedaży znajdziemy na Placu Saint-Louis. Nie lada frajda czeka tu również najmłodszych, w postaci ogromnej stylowej karuzeli. Oprócz kramów z tradycyjnymi pamiątkami, rękodziełem i doskonałymi francuskimi przysmakami, znajdziemy tu ponad 25-metrową, fantastycznie udekorowaną choinkę oraz żłobek z postaciami o naturalnych wymiarach. Największy jarmark bożonarodzeniowy we Francji organizowany jest jednak w Strasburgu (29.11-24.12). Tradycja „Christkindelsmarik” sięga 1570 r. Co roku przyciąga tysiące gości, którzy mogą tutaj kupić oryginalne prezenty dla swoich bliskich. Przyjazd do Strasburga warto połączyć ze zwiedzaniem licznych atrakcji turystycznych w mieście – m.in. zabytkowej katedry Notre Dame z zegarem astronomicznym w centrum miasta. Wyjątkowo urokliwa jest też dzielnica nazywana Petite France, czyli „Małą Francją”. To poprzecinana kanałami wysepka pełna zabytkowych kamieniczek, zaułków i restauracji.
Niemcy
Tradycyjnie, w ostatni tydzień listopada, w stolicy Niemiec rozpoczynają się słynne jarmarki świąteczne (26.11-31.12). Największe powstają oczywiście w miejscach ulubionych przez turystów, jednak chętnie odwiedzane są też te mniejsze, lokalne. Na każdym z nich można kupić przysmaki z całego świata oraz wyroby rzemieślnicze. Nie brakuje tu też rozświetlonych karuzeli. Główny jarmark to ten na Gendarmenmarkt, organizowany na początku najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta – Unter den Linden oraz w pobliżu sławnego Checkpoint Charlie. Inne, równie duże, znajdują się na Alexanderplatz oraz na Potsdamerplatz, gdzie dodatkowo zbudowano zimowe miasteczko. Można tam jeździć na nartach, sankach i łyżwach. Świąteczny jarmark organizuje także Muzeum Żydowskie w Berlinie. Jako jedyny łączy on tradycję Bożego Narodzenia ze świętem Chanuka. Sezon świątecznych jarmarków w Berlinie zakończy się na początku stycznia. Sławne na całą Europę jarmarki organizuje się również w Monachium (27.11-24.12), Norymbergii (28.11-24.12), Kolonii (28.11-23.12) czy w słynącym z doskonałych pierników Akwizgranie (Weihnachtsmarkt) – ten ostatni startuje na miesiąc przed Gwiazdką.
Czechy i Węgry
Między 29 listopada a 1 stycznia Václavské Náměstí (Plac Wacława) i praską starówkę zdobią setki świątecznych stoisk i straganów. Właśnie tam odbywają się główne jarmarki czeskiej stolicy. Po intensywnych zakupach warto pokrzepić się nieco jednym z lokalnych napitków – szczególnie polecane są tutejsze miody. Poza Pragą warto odwiedzić też Krumlow, zwany perłą południowych Czech, który słynie z jednego z najbarwniejszych bożonarodzeniowych festynów (3-17.12). W jego programie znajdziemy kiermasz ozdób choinkowych i tradycyjnych ciast, prezentów od św. Mikołaja, wspólne kolędowanie i liczne koncerty. W świątecznie udekorowanych gospodach można kosztować czeskich smakołyków przygotowanych według tradycyjnych czeskich receptur. Świąteczna aura spowija w tym samym czasie również Budapeszt (29.11-24.12). Tu największy bożonarodzeniowy jarmark odbywa się w Peszcie, na placu Vörösmarty. Licznym kramom towarzyszą występy trup muzycznych, zespołów tanecznych i teatrów lalkowych.