Życie jest piękne

08.08.2011

3 minuty

Przepisy dla dzieci na diecie

Kocham gotowanie, kocham moje dzieci – damy radę! – pomyślałam. Zabrałam się z zapałem za wertowanie przepisów. Zaczęłam od potraw z mąką pełnoziarnistą, bogatą w błonnik. Większość niestety nie nadawała się do jedzenia. Oszczędzę Państwu tych prób – wybrałam kilka nieskomplikowanych, wypróbowanych przepisów. Mój synek mnie docenił. Zaproponował niedawno, że powinnam napisać książkę kucharską dla dzieci na diecie, a on będzie recenzentem. Dodatkowa korzyść dla mnie – dzięki diecie bogatej w błonnik, mam elegancko odkurzone jelita. Przyjemne uczucie i sama też chyba trochę schudłam...

Naleśniki razowe z różnymi nadzieniami


Składniki: ciasto naleśnikowe – 1 szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej, 2 jajka, 0,5 szklanki chudego mleka, 0,5 szklanki wody gazowanej, sól; farsz twarogowy (smakuje jak nadzienie do ruskich pierogów) – 0,5 małej cebuli lub 2 łyżki suszonej smażonej cebulki, kostka półtłustego twarogu, opakowanie dietetycznej fety, sól, dużo świeżo zmielonego czarnego pieprzu.
Przygotowanie: Ciasto naleśnikowe powinno mieć nieco luźniejszą konsystencję niż zwykłe ciasto naleśnikowe. Smażymy je na patelni teflonowej, tylko przy smażeniu pierwszego smarujemy patelnię olejem. Składniki farszu ugniatamy dokładnie widelcem, kładziemy na naleśnikach, zawijamy. Naleśniki układamy w naczyniu wysmarowanym cieniutko masłem i zapiekam 15 minut w nagrzanym piekarniku. Naleśniki przygotowane według tego przepisu doskonale smakują z nadzieniem na bazie owoców dosłodzonych słodzikiem, z dodatkiem jogurtu naturalnego. Wszystko ugniatamy widelcem i zawijamy w naleśniki. Można też zrobić pyszne naleśniki pełnoziarniste z uprażonymi jabłkami.

Szarlotka


Składniki: ciasto – cukier waniliowy, 125 g cukru, 250 g mąki pszennej razowej, 125 g jogurtu naturalnego, 1 jajko; owoce – 1 kg kwaśnych, twardych jabłek, 125 g cukru lub słodzik nadający się do pieczenia, 1 łyżeczka cynamonu lub cukier waniliowy i rodzynki.
Przygotowanie: Ciasto – wszystkie składniki szybko zagnieść do utworzenia jednolitej gładkiej kuli. W zależności od rodzaju mąki dodajemy trochę więcej lub mniej jogurtu. Ciasto powinno mieć zwartą konsystencję – jeśli jest zbyt luźne (wtedy jest najsmaczniejsze), przed rozwałkowaniem trzeba je trochę zamrozić. Nie można zbyt długo wyrabiać ciasta, bo zrobi się twarde. Kulę zawinąć w folię i włożyć na godzinę do lodówki. Jabłka – obrać, pokroić na nieduże kawałki, uprażyć z cukrem, dodać cynamon lub dla odmiany cukier waniliowy i rodzynki. Z lodówki wyjąć ciasto, podzielić je na dwie nierówne części. Większą część cieniutko rozwałkować i ułożyć na wysmarowanej masłem i posypanej tartą bułką (grahamką) blasze, zrobić rant na bokach blachy, aby jabłka nie stykały się z metalem. Ciasto ponakłuwać widelcem, wyłożyć na nie jabłka. Mniejszą część ciasta również cienko rozwałkować i wyciąć paski, które układamy na jabłkach. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 st. C i pieczemy ok. 50-60 minut do zrumienienia ciasta. Podajemy na ciepło z dużą łyżką gęstego jogurtu.

Spaghetti bolognese


Składniki: opakowanie razowego spaghetti, 400 g mielonej piersi z kurczaka, 2 puszki pomidorów, pół cebuli lub 2 łyżki suszonej smażonej cebulki, oliwa, świeże oregano, sól i pieprz.
Przygotowanie: Usmażyć na małej ilości oliwy zmieloną lub zmiksowaną pierś z kurczaka. Dodać podsmażoną cebulę, zmiksowane pomidory z puszki i przyprawy. Dusić 20 minut. Do wrzątku wrzucić makaron i ugotować zgodnie z przepisem na opakowaniu. Wymieszać w garnku makaron z sosem. Posypać płatkami parmezanu.


Autor: „Redakcja”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Na Czarnym Lądzie

Następny artykuł

Metamorfozy. Wyjątkowe doznanie

Polecane dla Ciebie

Szkolenia