Zwiedzaj online!

 5 minut

Pandemia blokuje nas w domach, krzyżując podróżnicze plany. Na szczęście wiele instytucji kulturalnych postanowiło udostępnić swoje zasoby w przestrzeni wirtualnej. Dzięki temu, nie wstając z fotela, możemy wybrać się na wycieczkę do sławnych galerii i muzeów. Oto najciekawsze z nich.

Na czas izolacji wywołanej pandemią koronawirusa wielu z nas postanowiło wyposażyć domowe spiżarnie w zapasy jedzenia i picia. Dla podtrzymania równowagi psychicznej w tym trudnym czasie warto zaopatrzyć się również w strawę dla ducha. Tu szczęśliwie z pomocą przychodzi Internet i coraz większe możliwości mediów społecznościowych. Oferta miejsc, które można zwiedzić, nie wychodząc z domu, jest naprawdę imponująca.

Muzeum Powstania Warszawskiego
Warszawa, Polska
Muzeum Powstania Warszawskiego swoją ofertę wystawienniczą postanowiło przenieść do przestrzeni wirtualnej. Za pośrednictwem profilu na Facebooku można uczestniczyć w lekcjach historii on-line i wycieczkach po ekspozycji. „Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego na żywo”, bo taką nazwę nosi inicjatywa, to oprócz zwiedzania – wykłady, takie jak: „Powstanie Warszawskie – 63 dni niepodległej Polski”, „Kim byli konspiratorzy”, „Tajne akcje polskiego podziemia: likwidacja Igo Syma”.
Aby wziąć udział w zwiedzaniu, należy wejść na stronę: https://www.facebook.com/1944pl/videos/136935134404928/UzpfSTExOTU1NzQxMTA0NDoxMDE1NzE4NzcwMDIxMTA0NQ/

British Museum
Londyn, UK
Kultowe muzeum zlokalizowane w samym sercu Londynu. Podczas wirtualnej wycieczki pozwala odkryć m.in. słynny Kamień z Rosetty, egipskie mumie i setki cennych artefaktów.
Wirtualna wycieczka po zbiorach jest dostępna na stronie: britishmuseum.withgoogle.com/

Musée d’Orsay
Paryż, Francja
Położone na lewym brzegu Sekwany muzeum za pomocą strony lub aplikacji Google Arts & Culture umożliwia spacer po galerii pełnej dziesiątek słynnych dzieł francuskich artystów, którzy żyli i tworzyli między 1848 a 1914 r. Zobaczymy tu m.in. dzieła Moneta, Cézanne’a czy Gauguina.
Ekspozycja dostępna jest pod adresem: https://artsandculture.google.com/partner/musee-dorsay-paris?hl=en

Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej
Seul, Korea Południowa
Do jednego z popularnych muzeów w Korei można się dostać wirtualnie z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy włączyć Google Arts & Culture w wirtualną wycieczkę przez sześć pięter pełnych sztuki współczesnej z Korei i całego świata.
Zwiedzanie na stronie: https://artsandculture.google.com/partner/national-museum-of-modern-and-contemporary-art-korea?hl=en

Muzeum Pergamońskie
Berlin, Niemcy
Jako jedno z największych muzeów w Niemczech ma wiele do zaoferowania – nawet jeśli nie można zjawić się w nim osobiście. Znajdziemy tu zbiory starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby, m.in. bramę Isztar i oczywiście słynny zrekonstruowany Wielki Ołtarz Zeusa, zwany ołtarzem pergamońskim).
Wirtualny spacer: https://artsandculture.google.com/entity/pergamon/m05tcm?hl=en

Galeria Uffizi
Florencja, Włochy
Znajduje się tu kolekcja dzieł jednej z najsłynniejszych rodzin we Włoszech – de’Medicis. Wrażenie robią same wnętrza galerii zaprojektowane przez Giorgio Vasariego w 1560 r.
Zwiedzanie dostępne na stronie: https://www.uffizi.it/en/online-exhibitions

J. Paul Getty Museum
Los Angeles, USA
W tym kalifornijskim muzeum można znaleźć dzieła klasycznej rzeźby i sztuki (pochodzące z terenów starożytnej Grecji, Rzymu, Etrurii), malarstwo europejskich twórców, manuskrypty i fotografie, a także rysunki, rękopisy i fotografie.
Aby dokładniej odkryć tę bogatą kolekcję, wybierz się na wycieczkę ze Street View: https://artsandculture.google.com/asset/the-virgin-mary-with-saints-thomas-aquinas-and-paul/oQFnEdZJhVJYCg

Le musée du Louvre
Paryż, Francja
10,5 mln wirtualnych odwiedzin w czasie kwarantanny od 12 marca do 22 maja br. odnotowało Muzeum Luwru – informują władze placówki, zachęcając do dalszych wizyt online. „Dzieło sztuki wymaga prawdziwego spotkania, ale nowoczesne technologie umożliwiają spotkanie z nim wielu zainteresowanym” – przyznaje Sophie Grange z działu ds. komunikacji w Luwrze, wskazując na duże zainteresowanie serwisem dla dzieci – Petitlouvre.louvre.fr – oraz uwielbianą przez internautów mobilną aplikacją umożliwiającą oglądanie portretu Mony Lisy del Giocondo autorstwa Leonarda da Vinci.
Szczegóły na stronie: https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

Muzeum Guggenheima
Nowy Jork, USA
Dzięki funkcji Google Street View można przemierzyć słynne spiralne schody Guggenheima oraz zobaczyć niesamowite dzieła sztuki twórców impresjonizmu, postimpresjonizmu oraz artystów współczesnych. Słynne amerykańskie muzeum sztuki oferuje również dostęp do dwóch ekspozycji – pierwsza z nich to wystawa mody z lat 1740-1895, która zawiera wiele odtworzonych graficznie ubrań z epoki kolonialnej, druga to zbiór prac holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.
Wystarczy odwiedzić stronę: https://artsandculture.google.com/streetview/solomon-r-guggenheim-museum-interior-streetview/jAHfbv3JGM2KaQ?hl=en&sv_lng=-73.95902634325634&sv_lat=40.78285751667664&sv_h=322.3936462402344&sv_p=-0.9779434204101562&sv_pid=MfnUmHRyOSzMtY3vtYU05g&sv_z=0.3599714360813916

Zobacz też

Zwiedzaj online!

Jak zacząć biegać?

Kwietne podróże po Europie

Weź mamę na wakacje

Barką przez Francję

Podróże pełne smaku