Zmiana w rozporządzeniu w sprawie kwalifikacji farmaceutów do wykonywania szczepień

 2 minuty

szczepienia-apteki-zarobki

Farmaceuci uzyskali możliwości ukończenia kursu kwalifikacyjnego w zakresie szczepień przeciw COVID-19 i grypie, jednak obecne przepisy ograniczały możliwość wykonywania szczepień przeciw grypie tym farmaceutom, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny. MZ doprecyzowuje zapisy rozporządzenia – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Kursy kwalifikacyjne w zakresie szczepień przeciw COVID-19 i grypie

„Farmaceuci, na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2022 r. w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów, uzyskali możliwość ukończenia kursu kwalifikacyjnego w zakresie szczepień przeciw COVID-19 i grypie, który literalnie nie został wymieniony w kwalifikacjach określonych w rozporządzeniu w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, co aktualnie ogranicza możliwość wykonywania szczepień przeciw grypie u osób dorosłych tym farmaceutom, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny” – czytamy w uzasadnieniu nowelizowanego rozporządzenia.

Tym samym, MZ uwzględnia kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów w katalogu szkoleń uprawniających do przeprowadzania szczepienia na podstawie dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu kwalifikacyjnego, obejmującego problematykę w zakresie:

  • przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia przeciw COVID-19 oraz wykonywania szczepienia przeciw COVID-19;
  • przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonywania szczepienia oraz wykonania szczepienia, do których farmaceuta jest uprawniony.

źródło: Politykazdrowotna.com