Zaszczepiono już 71 tys. dzieci w wieku 12 i 13 lat przeciwko HPV

 2 minuty

szczepienia-dzieci

„Już 71 tys. dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011 zaszczepiło się przeciwko HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego. Zapisało się natomiast ponad 250 tys.” – powiedział Wiceminister Zdrowia, Waldemar Kraska, o czym donosi Rynekzdrowia.pl.

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV

Minister skomentował program bezpłatnych szczepień przeciw HPV, który jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Przypomniał, że ma on na celu zapobiegnięcie zachorowaniom, np. na raka szyjki macicy, których co roku jest prawie 3 tys.

„Z tych 3 tys. kobiet, niestety 1,5 tys. umiera. Te panie, które zgłaszają się do lekarza, są już w zaawansowanym stadium, kiedy możliwości leczenia są ograniczone. Poprzez bezpłatne szczepienia chcemy tego uniknąć” – zaznaczył.

Podkreślił, że ponad 125 krajów wprowadziło tę szczepionkę i przynosi ona oczekiwane rezultaty. Dodał, że na tę chwilę w Polsce na HPV zaszczepiło się 71 tys. dzieci urodzonych w 2010 i 2011 r., a zapisało się ponad 250 tys.

„Liczymy, że po wakacjach będzie ich jeszcze więcej” – dodał.

Przeżyć jak najdłużej w „komforcie zdrowotnym”

Kraska zapytany o sukces programu bezpłatnych badań profilaktycznych dla Polaków i Polek powyżej 40. roku życia przyznał, że do tej pory skorzystało z niego 2,5 mln osób.

„Może nie jest to oszołamiająca liczba, ale myślę, że to także pokazuje, że musimy w dalszym ciągu bardzo aktywnie zachęcać do profilaktyki, bo to jest podstawa, aby uniknąć schorzeń, zwłaszcza po pandemii” – podkreślił.

Zaznaczył, że profilaktyka jest tak ważna, nie tylko po to, aby wydłużyć długość życia, ale także, aby przeżyć jak najdłużej w „komforcie zdrowotnym”.

źródło: Rynekzdrowia.pl