Zadbaj o serce – postaw na profilaktykę

 2 minuty

kardio

Na rozwój chorób układu krążenia ma wpływ nasz styl życia, m.in. niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (ChUK). Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Wystarczy zgłosić chęć wzięcia udziału, a przychodnia sprawdzi, czy kwalifikujemy się do programu. Badania wykona lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.

Koszty leczenia

Leczenie chorób układu krążenia kosztowało w ubiegłym roku ok. 20 mld zł. To niebagatelna kwota, którą wydaliśmy ze składki zdrowotnej na świadczenia medyczne i leki. Z programu ChUK skorzystało w 2023 roku ponad 570 tys. pacjentów.

Postaw na profilaktykę

Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina jak dbać o zdrowe serce, czym jest program ChUK i jak skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie.

Dieta dla serca

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował plany żywieniowe w oparciu o zasady diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), które dostępne są TUTAJ.

Więcej o czynnikach ryzyka oraz o tym, jak zapobiegać chorobom układu krążenia, dowiedzą się Państwo TUTAJ.

źródło: Nfz.gov.pl