Wzmożona aktywność wirusów grypy i RSV w Europie

 3 minuty

szczepienia-apteki-zarobki

Liczba zachorowań i hospitalizacji z powodu grypy w Polsce rośnie. W Europie zauważalna jest także wzmożona aktywność wirusa RSV. Komisja Europejska i WHO namawiają do szczepienia się i wzmożeniu innych działań na rzecz prewencji chorób zakaźnych – donosi Politykazdrowotna.com.

Wzrost liczby zakażeń grypą i RSV

Epidemia grypy w latach 2022-2023 w regionie Europy rozpoczyna się wcześniej. Na Starym Kontynencie obserwowany jest wzrost liczby zakażeń grypą i wirusem RSV. Spodziewany jest istotny wpływ trzech wirusów (razem z COVID-19) na zdrowie publiczne i wydolność ochrony zdrowia – informują we wspólnym oświadczeniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Komisja Europejska (KE) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Jak podkreślają eksperci, wskaźniki zachorowań na COVID-19, przyjęć do szpitali i oddziałów intensywnej terapii oraz śmiertelności są obecnie niskie w porównaniu z ostatnimi 12 miesiącami, ale sytuacja ta może się zmienić wraz z pojawieniem się nowych mutacji wirusa.

Konieczna intensyfikacja szczepień w regionie

Biorąc pod uwagę utrzymujący się wpływ pandemii COVID-19 oraz wpływ innych patogenów mających wpływ na nasz układ oddechowy, krążenie i ogólny stan zdrowia, trudno jest przewidzieć, jak sytuacja pandemiczna będzie wyglądała w okresie zimowym – czytamy w komunikacie.

W związku z tym nie możemy sobie pozwolić na samozadowolenie. Musimy zintensyfikować programy szczepień i środki gotowości w całym regionie. Potrzeba ochrony zdrowia naszych populacji, zwłaszcza tych najbardziej narażonych, jest silna jak nigdy dotąd – podkreślono w informacji.

Aktywność wirusa RSV w Europie

Jak zauważają zdrowotne organizacje, wirusy grypy A i B już krążą wśród pacjentów we wszystkich grupach wiekowych, a zwłaszcza wśród dzieci w wieku szkolnym. W 23 krajach zgłaszających dane dotyczące ciężkiej ostrej infekcji dróg oddechowych (SARI) u hospitalizowanych pacjentów zdiagnozowano głównie wirusy typu B (85%), przy czym najczęściej chorują dzieci w wieku czterech lat i młodsze.

Od października, również rośnie liczba wykrywalnych zakażeń wirusem RSV, a w około 20 krajach odnotowano wzmożoną aktywność tego wirusa.

źródło: Politykazdrowotna.com