Ubiegły rok przyniósł wśród mężczyzn nieznaczne skrócenie długości trwania życia w zdrowiu – informuje Medexpress.pl. W przypadku Polek wskaźnik nie zmienił się, co jest jednocześnie dobrą i złą informacją. Złą, ponieważ jest on na niskim poziomie w porównaniu do większości krajów wysokorozwiniętych.
Trwanie w zdrowiu – kluczowy wskaźnik
Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę o jednym z kluczowych, z punktu widzenia polityki zdrowotnej, wskaźniku, czyli długości trwania życia w zdrowiu. To, obok średniej oczekiwanej długości życia podstawowy miernik sytuacji zdrowotnej społeczeństwa. Dane trudno uznać za zaskakujące – w drugim roku pandemii, który odznaczał się rekordowo wysoką liczbą zgonów, w którym dostęp do opieki medycznej był utrudniony a COVID-19 pozostawił piętno w postaci tzw. long-COVID, trudno byłoby oczekiwać odwrócenia trendu.
W przypadku kobiet długość życia w zdrowiu w skali całego kraju pozostała na tym samym co w 2020 r. poziomie, natomiast w przypadku mężczyzn – skróciła się o 0,1 roku.
Obliczenia na podstawie tablic trwania życia
„Oczekiwane lata przeżyte w zdrowiu (
Healthy Life Years, HLY) nazywane też wskaźnikiem oczekiwanej długości życia bez niepełnosprawności (
Disability Free Life Expectancy, DFLE) to wskaźnik obrazujący sytuację zdrowotną ludności, obliczany na podstawie tablic trwania życia oraz indywidualnie i subiektywnie postrzeganej niepełnosprawności” – przypomina GUS w swojej publikacji. „Wartość HLYX interpretuje się jako przewidywaną średnią liczbę lat jaką ma do przeżycia bez niepełnosprawności osoba w wieku x ukończonych lat, pod warunkiem, że aktualne warunki umieralności i utraty zdrowia populacji nie ulegną zmianie do końca trwania życia tej osoby.”
Kobiety vs. mężczyźni
Różnica w HLY0 (czyli w momencie narodzin) między obiema płciami wyniosła w 2021 r. 4 lata na korzyść kobiet. Wartość ta zmniejsza się wraz z przeżytymi latami. Dla osób w wieku 50 lat wyniosła 2,4 roku, a dla osób w wieku 65 lat już tylko 1,1 roku.
GUS podkreśla, że mężczyźni większą część swojego życia przeżywają bez niepełnosprawności, ale wynika to stąd, że żyją wyraźnie krócej niż kobiety. Kolejny wniosek z danych statystycznych: mieszkańcy obszarów miejskich charakteryzują się dłuższym trwaniem życia w zdrowiu niż mieszkańcy wsi, przy czym w przypadku kobiet ta różnica jest większa, niż w przypadku mężczyzn.
Dane z województw
Choć w skali kraju wskaźnik dotyczący trwania życia w zdrowiu nie zmienił się znacząco, większe różnice można dostrzec na poziomie województw. „W 2021 r. wskaźnik HLY0 najbardziej zmniejszył się dla mężczyzn w województwach podlaskim (spadek o 0,9 roku), podkarpackim (spadek o 0,6 roku), lubelskim oraz lubuskim (spadki o 0,5 roku), a dla kobiet w województwach kujawsko-pomorskim (spadek o 0,8 roku), pomorskim oraz warmińsko-mazurskim (spadki o 0,5 roku). Trwanie życia w zdrowiu w sposób znaczący wzrosło jedynie w przypadku mężczyzn mieszkających w województwie świętokrzyskim (wzrost o 0,5 roku).”
W 2021 r. najdłuższym trwaniem życia w zdrowiu w przypadku mężczyzn mogły pochwalić się województwa: wielkopolskie (61,1 roku), zachodniopomorskie (60,7 roku), lubuskie (60,1 roku) oraz pomorskie (60 lat). Dla kobiet najwyższymi wartościami charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (64,8 roku), zachodniopomorskie i lubelskie (po 64,5 roku).