Aktualności

28.06.2024

2 minuty

Wpływ wysokich temperatur na leki – o czym warto pamiętać?

Skrót informacji

W okresie letnim, gdy temperatura często przekracza 30 st. C, niezwykle ważne jest odpowiednie przechowywanie leków – przypomina Samorząd Aptekarski. Wysokie temperatury mogą niebezpiecznie zmieniać właściwości fizyko-chemiczne leków, wpływając na aktywność ich substancji czynnej, a to może prowadzić do poważnych zagrożeń dla zdrowia.

Przechowywanie leków w gorące dni



  • WARUNKI CHŁODNICZE: Leki wymagające przechowywania w warunkach chłodniczych (2-8 stopni Celsjusza), jak antybiotyki czy insuliny, powinny być trzymane w lodówce. Transport takich leków powinien odbywać się w specjalnych torebkach termoizolacyjnych.

  • TEMPERATURA POKOJOWA: Większość leków powinna być przechowywana w temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza. Wyższe temperatury, nawet na krótki czas, mogą osłabić ich skuteczność.

  • UNIKAJ SŁOŃCA I WILGOCI: Niektóre leki, w tym hormonalne jak antykoncepcyjne czy na tarczycę, są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury. Unikaj przechowywania leków w nasłonecznionych miejscach lub miejscach o wysokiej wilgotności, takich jak łazienka.


Czego unikać?



  • PRZECHOWYWANIE LEKÓW W SAMOCHODZIE: Ekstremalne temperatury w samochodzie mogą negatywnie wpływać na skuteczność popularnych leków przeciwbólowych.

  • ZMIANY KONSYSTENCJI I WYGLĄDU LEKÓW: Nietypowy zapach, kolor, kształt lub lepkość leków mogą sygnalizować ich zepsucie. W takim przypadku leki nie powinny być spożywane.

  • FOTOTOKSYCZNOŚĆ I FOTOALERGICZNE REAKCJE: Niektóre leki mogą powodować reakcje skórne po ekspozycji na słońce. Są to na przykład antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwhistaminowe a nawet popularne zioła jak np. dziurawiec, który znajduje się w lekach antydepresyjnych.


Aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leków, należy dokładnie przestrzegać instrukcji przechowywania podanych na etykietach i w ulotkach dołączonych do opakowań. W razie wątpliwości warto skonsultować się z farmaceutą, który udzieli najlepszych wskazówek dotyczących bezpiecznego przechowywania leków.

Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Nia.org.pl


Poprzedni artykuł

Stanowisko PGEU w sprawie niedoborów leków

Następny artykuł

Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych oraz wyrobów medycznych

Polecane dla Ciebie

Szkolenia