Wiceszef MZ: W marcu możliwy kolejny szczyt zachorowań na grypę

 2 minuty

grypa-sezon

„To naprawdę bardzo marny wynik” – ocenił w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska, komentując poziom wyszczepienia przeciw grypie, o czym donosi serwis Medexpress.pl. W tym sezonie w Polsce zaszczepiło się zaledwie 809 tys. osób. Tymczasem grypa nadal jest groźna, a infekcje czasem kończą się śmiercią pacjenta.

Tegoroczny sezon grypowy jest rekordowy

„Ostatnie dwa lata, jeśli spojrzymy na sezony grypowe, cechowały się zdecydowanie mniejszą liczbą infekcji, niż miało to miejsce w roku 2019-2020. Używaliśmy maseczek, trzymaliśmy dystans społeczny i używaliśmy środków dezynfekujących. Tak chroniliśmy się nie tylko przed koronawirusem, ale też przed wirusem grypy. Teraz już nie mamy tej ochrony – powiedział Waldemar Kraska.

W efekcie, tegoroczny sezon grypowy jest rekordowym pod względem liczby zakażeń. Charakteryzował się szybkim przyrostem i choć wydaje się, że peak jest już za nami, to zdaniem ekspertów grypa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Kolejny szczyt zachorowań w marcu

W raporcie epidemicznym z poprzedniego tygodnia odnotowaliśmy 15 zgonów z powodu grypy. Jesteśmy już po szczycie zachorowań na grypę, ale eksperci sugerują, że być może czeka nas kolejny. Może przypaść na początku marca. Również wtedy może nastąpić kolejny wzrost zachorowań na COVID-19 – wskazał wiceminister zdrowia.

źródło: Medexpress.pl