Skrót informacji
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca rozpoczęcie masowych szczepień dzieci przeciwko malarii w Afryce – informuje serwis Politykazdrowotna.com. WHO oświadczyła w środę 6 października br., że ma to istotnie pomóc w walce z chorobą, która zabija rocznie setki tysięcy osób.
To przełomowa decyzja, ponieważ malaria powoduje w krajach Afryki każdego roku kilkaset tysięcy zgonów, głównie wśród dzieci. Większość ofiar malarii na świecie to dzieci poniżej 5. r.ż. WHO rekomenduje podawanie dzieciom w Afryce szczepionki znanej jako RTS,S/AS01 lub Mosquirix. Od 2019 roku w ramach programu pilotażowego niemowlętom w Ghanie, Kenii i Malawi podano 2,3 mln dawki tej szczepionki.
Dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że to historyczny dzień i stwierdził, że po udanym programie pilotażowym w trzech krajach afrykańskich szczepionka RTS,S powinna być szerzej dostępna.
„Wykorzystanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi środkami pozwalającymi przeciwdziałać malarii, pozwoli uratować dziesiątki tysięcy młodych istnień rocznie” – podkreślił.
MZ powołał zespół ds. farmacji klinicznej
NFZ podał wydatki na refundację w sierpniu br.