Aktualności
WHO: COVID nie jest już globalnym zagrożeniem
2 minuty

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła koniec globalnego stanu zagrożenia zdrowia publicznego związanego z COVID-19, wirusem, który zabił ponad 6,9 miliona ludzi – przekazał serwis Medexpress.pl.
Zakończenie stanu zagrożenia zdrowia publicznego
Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych WHO zalecił, aby ONZ ogłosiła zakończenie stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym, tj. najwyższego poziom alertu, który obowiązywał od 30 stycznia 2020 roku.
„Z wielką nadzieją ogłaszam koniec COVID-19 jako globalnego zagrożenia zdrowotnego” – powiedział dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Członkowie WHO wezwali kraje do zastanowienia się nad lekcjami wyniesionymi z pandemii.
„Nie możemy zapomnieć o stosach płonących na cmentarzach. Nie możemy zapomnieć o grobach, które zostały wykopane. Żaden z nas tutaj nie zapomni o nich” – powiedziała Maria Van Kerkhove, odpowiedzialna za kierowanie działaniami WHO w walce z COVID-19.
Śmiertelność z powodu COVID-19
Według danych WHO śmiertelność z powodu COVID-19 spadła ze szczytowego poziomu przekraczającego 100 000 osób tygodniowo w styczniu 2021 r. do nieco ponad 3500 w tygodniu w 24 kwietniu 2023 r. Było to możliwe dzięki powszechnych szczepieniom, dostępności skutecznych terapii i wzrostowi poziomu odporności populacji wynikającego z wcześniejszych zakażeń.
Ogłoszenie zakończenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym może oznaczać, że współpraca międzynarodowa lub wspólne wysiłki finansowe także dobiegną końca lub zmienią swój cel, chociaż wiele z nich już dostosowało się do cofania się pandemii w różnych regionach.
„Walka jeszcze się nie skończyła. Wciąż mamy słabe punkty, które zostaną wystawione na próbę przez tego czy przez innego wirusa” – powiedział dyrektor ds. sytuacji nadzwyczajnych WHO, Michael Ryan.
źródło: Medexpress.pl