Wariant Kraken już w Polsce

 2 minuty

centaurus-covid

Najbardziej zaraźliwy ze wszystkich dotychczas zidentyfikowanych szczepów SARS-CoV-2 dotarł do naszego kraju – informuje serwis Medexpress.pl. Resort zdrowia potwierdził pierwsze dwa przypadki.

Wariant XBB.1.5 (Kraken)

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wariant XBB.1.5 (Kraken) nie tylko charakteryzuje się bardzo szczególnie wysoką zakaźnością, ale jest też w stanie „ominąć” odpowiedź immunologiczną indukowaną szczepieniami lub przechorowaniem COVID-19. Kraken rozprzestrzenia się nawet do 40 proc. szybciej niż dotychczasowe warianty SARS-CoV-2. Swoją wysokość skuteczność wirus zawdzięcza m.in. 14 nowym mutacjom w białku kolca.

MZ potwierdza obecność wariantu w Polsce

Resort zdrowia potwierdził, że oficjalnie mamy dwa przypadki infekcji wariantem XBB.1.5 Obie osoby są już zdrowe.

„Monitorujemy sytuację epidemiczną w tych państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością wariantu XBB.1.5, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i USA. Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy – powiedział Wirtualnej Polsce Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

Kraken na świecie

W Stanach Zjednoczonych udział wariantu Kraken w ogólnej liczbie zakażeń wzrósł z 4 do 40 proc. w ciągu kliku tygodni. Liczba zachorowań wywołanych tym wariantem podwaja się tam co 9 dni. Czy Europę czeka to samo? Pewnie tak, choć jeszcze nie teraz.

Istnieje możliwość, że ten wariant może mieć rosnący wpływ na liczbę przypadków COVID-19 w Unii Europejskiej, ale nie w ciągu najbliższego miesiąca, ponieważ wariant ten jest teraz obecny w Europie na bardzo niskim poziomie – czytamy w komunikacie ECDC z początku miesiąca.

Dotychczas zebrane dane wskazują, że przebieg choroby COVID-19 wywołanej wariantem XBB.1.5 nie różni się od tego, z jakim mamy do czynienia po zakażeniu wariantem Omikron.

źródło: Medexpress.pl