W 75 aptekach trwa pilotaż przeglądu lekowego

 2 minuty

compliance2

„Jesteśmy na etapie realizacji pilotażu z dziedziny przeglądu lekowego w 75 aptekach w całym kraju” – wskazała na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny, o czym informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Przegląd lekowy – jedna z usług opieki farmaceutycznej

Jak zauważyła Ewa Krajewska, pilotażowy przegląd lekowy to jedna z usług opieki farmaceutycznej, która jest najtrudniejsza z nich wszystkich, ponieważ farmaceuta musi dokonać analizy wszystkich preparatów, jakie przyjmuje pacjent, nawet jeśli są to suplementy czy herbaty ziołowe.

„Farmaceuta dokonuje analizy całej apteczki domowej i na podstawie tej analizy dokonuje pewnego planu opieki farmaceutycznej. Przede wszystkim rozwiązuje problemy lekowe, które widzi u pacjenta. Zdarzają się np. leki zdublowane, zdarzają się leki, które wchodzą w niebezpieczne interakcje, które kończą się hospitalizacją pacjentów” – wyjaśniła Ewa Krajewska.

„Pacjent może przyjść do apteki, usiąść w miejscu, w którym zapewniona jest jego intymność i powiedzieć farmaceucie o wszystkich lekach, jakie spożywa” – dodała.

Jeśli ocena wyników pilotażu okaże się satysfakcjonująca, to zdaniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego, usługa zostanie wdrożona i objęta pełną płatnością w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

„To jest jeszcze na dzisiaj plan, ale wszystko wskazuje na to, że zostanie zrealizowany” – oceniła Krajewska.

Wykorzystanie potencjału merytorycznego farmaceutów

Uczestnicząca w debacie dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – która jest koordynatorem ministerialnego Pilotażowego Programu Przeglądów Lekowych – oceniła, że potencjał aptek wykorzystujemy w coraz większym stopniu.

„Jesteśmy na najlepszej drodze do coraz lepszego wykorzystania potencjału merytorycznego farmaceutów. Pilotażowy program przeglądu lekowego jest przykładem takiego działania” – zaznaczyła naukowiec.

źródło: Politykazdrowotna.com