Urządzenie poprawiające bezpieczeństwo osób niedosłyszących i g/Głuchych

 2 minuty

osoby-niedoslyszace

Absolwent Politechniki Opolskiej opracował narzędzie przypominające zegarek na rękę, które ma pomóc osobom niedosłyszącym oraz g/Głuchym – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Urządzenie przetwarza wybrane dźwięki na drgania odczuwalne przez skórę.

Sygnał dźwiękowy sprzężony z wibracją

Opracowane przez Jakuba Zelka w ramach pracy dyplomowej urządzenie przypomina zegarek nakładany na rękę. Jego zadaniem jest pobudzanie skóry w momencie rozpoznania dźwięku pojazdu uprzywilejowanego. Dodatkowo każdy sygnał dźwiękowy jest sprzężony z inną charakterystyką wibracji.

To rozwiązanie dla osób niesłyszących lub słabosłyszących, które pieszo czy też prowadząc samochód poruszają się po mieście, niczego nieświadome, a takie pojazdy zazwyczaj jadą dość szybko – tłumaczy założenia swojego projektu inż. Jakub Zelek, absolwent inżynierii biomedycznej.

Jak wyjaśnia, do opracowania tego typu urządzenia został zainspirowany przez swojego dziadka, który z wiekiem stracił słuch oraz rosnącą liczbą osób niedosłyszących i głuchych na świecie.

Zainteresowanie urządzeniem

Jak powiedział Olgierd Kosiba, Prezes Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego GEST, rozwiązaniem zainteresowali się już przedstawiciele środowisk osób niedosłyszących. Praca inż. Jakuba Zelka otrzymała nagrodę Engineer 4 Science 2023. To konkurs na najlepsze prace dyplomowe na największych i najbardziej znaczących uczelniach technicznych w Polsce, organizowany we współpracy z takimi firmami jak: Intel oraz Samsung Electronics. Jak informują organizatorzy, jego głównym celem jest wyszukiwanie i promowanie najbardziej utalentowanych absolwentów uczelni wyższych, wyszukiwanie najbardziej innowacyjnych prac dyplomowych w Polsce oraz gotowych do wdrożenia na rynku.

źródło: Politykazdrowotna.com