Unijny Certyfikat COVID już w aplikacji mObywatel

 3 minuty

W aplikacji mObywatel dostępny jest już Unijny Certyfikat COVID (UCC), który umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej – informuje resort zdrowia.

Do tej pory UCC można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta. Teraz można go mieć w telefonie – w tym samym czasie pojawił się w aplikacji mObywatel i w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP.

„Osoby, które mają naszą aplikację mObywatel – a jest ich już ponad 3 miliony – wystarczy, że ją zaktualizują. Tych, którzy do tej pory nie zainstalowali mObywatela w swoich telefonach – zachęcamy, aby to zrobili. Poza Unijnym Certyfikatem COVID znajdą tam m.in. mPrawo Jazdy, dane z dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, swoje e-recepty i wiele innych przydatnych dokumentów” – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „UCC zastąpi dostępne do tej pory w mObywatelu krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu” – dodaje.

Kto może pobrać certyfikat. Są to osoby:

  • w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki;
  • otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin);
  • wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

„Dostępny w aplikacji Unijny Certyfikat COVID działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci. To spora wygoda i oszczędność” – mówi minister Janusz Cieszyński. „W Certyfikacie znajdziemy nasze zdjęcie z dowodu osobistego – to ułatwi kontrolę – i duży, wyraźny kod QR, dzięki któremu zminimalizowaliśmy ewentualne trudności przy skanowaniu kodu” – dodaje.

Co ważne – dane, które zawierają szczegółowe informacje o właścicielu Certyfikatu – zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej. W krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej. Dlatego nie każdy kontrolujący powinien mieć wgląd do wszystkich danych.

Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy dowolną aplikacją, którą dysponować będą służby graniczne danego kraju. Jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Gov.pl