UE przekaże 715 mln euro na Globalny Fundusz na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią

 2 minuty

przyczyny zgonów-gus-dane

Komisja Europejska zapowiedziała nową kwotę zobowiązań na rzecz Globalnego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią na lata 2023-2025 – informuje Politykazdrowotna.com. Przekaże środki w wysokości 715 mln euro, co jest rekordowo wysoką kwotą.

Ponad 4 mld euro od UE i państw członkowskich

O nowym zobowiązaniu finansowanym na potrzeby Globalnego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskie, Ursula von der Leyen podczas zorganizowanej w Nowym Jorku siódmej konferencji poświęconej gromadzeniu środków na jego funkcjonowanie.

Wraz ze zobowiązaniami ze strony państw członkowskich UE, Drużyna Europy oferuje całkowity wkład w wysokości ponad 4 mld euro na lata 2023-2025.

„Po tym jak połączyliśmy siły w walce przeciwko COVID19, musimy powrócić do naszych działań polegających na eliminowaniu innych śmiertelnych chorób. Globalny Fundusz na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią pomaga w ratowaniu milionów ludzkich istnień. To dlatego zwiększamy wkład UE w działania Globalnego Funduszu do poziomu 715 milionów euro. Dzięki temu możliwa będzie pomoc dla kolejnych milionów ludzi, a także poprawa zdrowia nas wszystkich” – powiedziała Ursula von der Leyen.

Potrzeby finansowe Funduszu

Celem Globalnego Funduszu jest pozyskanie co najmniej 18 mld dolarów amerykańskich na lata 2023-2025. Pozwoli to uratować życie 20 mln osób, zapobiec ponad 450 mln zakażeń, obniżyć współczynnik umieralności z powodu HIV, gruźlicy i malarii o 64 proc. oraz zapewnić zdrowszy i bardziej sprawiedliwy świat.

źródło: Politykazdrowotna.com