Uczeni przywrócili aktywność wirusów sprzed 48,5 tys. lat

 3 minuty

centaurus-covid

Francuskim naukowcom udało się przywrócić aktywność wirusów tkwiących w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie nawet od 48 500 lat – informuje Politykazdrowotna.com.

Starożytne wirusy z syberyjskiej zmarzliny

O odkryciu informują naukowcy z francuskiego z Universite Aix-Marseille w serwisie „bioRxiv” we wstępnej, nierecenzowanej wersji artykułu. Już w 2014 r., zespół francuskich badaczy „ożywił” liczącego 30 000 lat wirusa, znalezionego w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie.

Teraz Francuzi pobili rekord: zidentyfikowali i „ożywili” 13 starożytnych wirusów należących do pięciu różnych kladów, które od epoki lodowcowej znajdowały się głęboko w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie.

Najstarsze wirusy na świecie

Najstarsza próbka wiecznej zmarzliny, z której uzyskano aktywnego wirusa, miała około 48 500 lat. Trzy inne wirusy (Pithovirus mammoth, Pandoravirus mammoth i Megavirus mammoth) wyizolowano z liczących 27 000 lat zamrożonych odchodów mamuta, oraz fragmentu wiecznej zmarzliny zawierającego duża ilość wełny mamuta.

W zamrożonej zawartości żołądka wilka syberyjskiego (Canis lupus) odkryte zostały kolejne dwa wirusy: Pacmanvirus lupus i Pandoravirus lupus. Jak wykazały laboratoryjne eksperymenty z jednokomórkowymi amebami żyjącymi w glebie i wodzie, „odmrożone” wirusy nadal są zdolne do zakażania pierwotniaków.

„48 500 lat to światowy rekord” – powiedział „New Scientistowi” Jean-Michel Claverie, jeden z autorów artykułu i profesor genomiki i bioinformatyki w Szkole Medycznej Universite Aix-Marseille, komentując osiągnięcie.

Globalne ocieplenie uwolni uśpione wirusy

Autorzy badania uważają takie zamrożone wirusy za warte zbadania zagrożenie. Przypominają, że klimat się zmienia i wieczna zmarzlina rozmarza, więc ich uwolnienie się i „spotkanie” z nimi jest prawdopodobnie kwestią czasu.

Rosnące temperatury spowodowane zmianami klimatycznymi prawdopodobnie rozbudzą wiele zagrożeń. Zdaniem autorów badań (doi.org/10.1101/2022.11.10.515937) wysiłki należy skoncentrować na wirusach infekujących organizmy eukariotyczne, na temat których opublikowano niewiele badań.

„Jak niestety dobrze udokumentowały ostatnie (i trwające) pandemie, każdy nowy wirus, nawet spokrewniony ze znanymi rodzinami, prawie zawsze wymaga opracowania wysoce specyficznych odpowiedzi medycznych, takich jak nowe leki przeciwwirusowe lub szczepionki” – piszą naukowcy. „Nie ma odpowiednika antybiotyków o szerokim spektrum działania przeciwko wirusom. Uzasadnione jest zatem rozważenie ryzyka, że starożytne cząsteczki wirusa pozostaną zakaźne i wrócą do obiegu poprzez rozmrożenie starożytnych warstw wiecznej zmarzliny.”

źródło: Politykazdrowotna.com