Twardy lockdown od soboty

 2 minuty

aptekarka a przed nia pacjentka z tabletem

Od soboty 27 marca będą obowiązywały w Polsce nowe obostrzenia – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Rząd na dwa tygodnie zdecydował o zamknięciu żłobków i przedszkoli, sklepów meblowych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Otwarte pozostają kościoły – ma w nich przebywać jedna osoba na 20 m2.

W czwartek 25 marca rząd podjął decyzję o wprowadzeniu twardego lockdownu. „Polska znajduje się dzisiaj w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy” – przyznał premier Mateusz Morawiecki. Stąd decyzja o zaostrzeniu restrykcji.

Oprócz zamkniętych restauracji, centrów handlowych czy szkół, do grona nieczynnych dla klientów, dołączają salony fryzjerskie i kosmetyczne. Obiekty sportowe będą otwarte tylko dla zawodowców.

Na dwa tygodnie zamknięte zostają także przedszkola i żłobki. „Rodzice najmniejszych dzieci, którzy nie będą mogli jednak pracować dostaną zasiłki opiekuńcze” – zapewnił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Rząd zdecydował, że kościoły pozostaną otwarte. Będzie w nich mogła jednak przebywać nie więcej niż jedna osoba na 20 m kwadratowych. Dotychczas obowiązujące restrykcje przewidywały, że jest to nie więcej niż jedna osoba na 15 m2.

Nowe obostrzenia dotkną także handel. Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. metrów kwadratowych zostają zamknięte. Nadal będą jednak otwarte hurtownie i składy budowlane. W sklepach obowiązywać będą nowe limity osób. W obiektach do 100 m2, będzie mogła być jedna osoba na 15 m2. W większych sklepach – jedna osoba na 20 m2.

„Rekomendujemy spędzenie świąt w wąskim gronie domowników” – dodał premier. Warto pamiętać, że nadal obowiązuje zakaz spotkań powyżej 5 osób, spoza danego gospodarstwa domowego. Wyłączone z tego obostrzenia są osoby zaszczepione. Zarekomendował też przejście na pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe, gdyż zakłady pracy są jednym z głównych źródeł rozprzestrzeniania się zarazy.

źródło: Politykazdrowotna.com