Nowość!
Skrót informacji
Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie dotrzeć na wizytę lekarską czy badania. W takich sytuacjach Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia transport sanitarny, który pomaga pacjentom dotrzeć do placówki medycznej i z powrotem. Fundusz przypomina, kto może skorzystać z tej formy wsparcia, jakie są zasady takiego świadczenia i kto pokrywa jego koszty?
Transport sanitarny to jeden z elementów świadczeń opieki zdrowotnej, który zapewnia pacjentom bezpieczny i dostosowany do ich stanu zdrowia przewóz do placówek medycznych. To specjalistyczny przewóz pacjentów, którzy ze względów medycznych potrzebują odpowiednich warunków transportu.
Najważniejsze cechy transportu sanitarnego:
Transport sanitarny – służy przewozowi pacjentów, którzy nie wymagają intensywnej opieki w trakcie transportu (np. osoby niepełnosprawne, pacjenci po hospitalizacji).
Transport medyczny – odbywa się na linii szpital-szpital i obejmuje pacjentów w ciężkim stanie zdrowia wymagających nadzoru lekarza, ratownika medycznego lub pielęgniarki podczas przewozu (np. przewóz pacjenta z zawałem mięśnia serca, udarem mózgu lub z niewydolnością oddechową). Realizowany jest na zlecenie lekarza szpitala, w którym pacjent aktualnie przebywa.
Transport sanitarny odgrywa kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia, pozwalając pacjentom dotrzeć do placówek medycznych w sposób bezpieczny i zgodny z ich potrzebami zdrowotnymi:
Pacjent z niepełnosprawnością ruchową uniemożliwiającą korzystanie z transportu publicznego ma prawo do bezpłatnego przewozu transportem sanitarnym, w tym także lotniczym, do najbliższego podmiotu leczniczego realizującego wskazane świadczenia medyczne, tam i z powrotem, jeśli konieczne jest:
WAŻNE! Zadaniem zespołów ratownictwa medycznego jest ratowanie życia i zdrowia. Nie wzywaj zespołu ratownictwa medycznego, gdy potrzebujesz wyłącznie transportu sanitarnego.
Pacjent, który może się samodzielnie poruszać, ale:
może otrzymać zlecenie od lekarza na transport sanitarny częściowo odpłatny, dofinansowany przez NFZ w 40%. Pokrywa wówczas 60% kosztów przewozu.
Transport częściowo odpłatny przysługuje pacjentom z chorobami:
Dzięki transportowi sanitarnemu pacjenci mogą bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do placówek medycznych, co zapewnia im lepszy dostęp do niezbędnych świadczeń zdrowotnych.
Aby skorzystać z transportu, pacjent musi otrzymać zlecenie na transport sanitarny. Dokument ten wystawia:
WAŻNE! Po otrzymaniu zlecenia organizacją transportu zajmuje się właściwa placówka medyczna.
Planowy transport sanitarny:
WAŻNE! Jeśli lekarz uzna, że pacjent znajduje się w stanie nagłego zagrożenia życia i potrzebuje natychmiastowego transportu do szpitala, może wezwać zespół ratownictwa medycznego.
Jeśli pacjent spełnia kryteria, a mimo to odmówiono mu transportu sanitarnego, może:
Każdy pacjent ma prawo do jasnej informacji i wsparcia w organizacji transportu sanitarnego. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub placówką realizującą transport.
Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ.
MZ i Centrum e-Zdrowia podpisały porozumienie w sprawie przekazania środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności