Szykują się zmiany w składce zdrowotnej?

 2 minuty

nowela-ustawy

W Ministerstwie Zdrowia, w porozumieniu z resortem finansów, prowadzone są analizy dotyczące możliwości i sposobu wdrożenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne – donosi serwis Politykazdrowotna.com. „Rozważane są różne możliwości” – poinformował Wiceminister Zdrowia, Wojciech Konieczny.

„Rozważane są różne możliwości”

Wiceszef MZ odpowiadał na pytania parlamentarzystów o składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.

„W imieniu pani minister Izabeli Leszczyny pragnę poinformować, że obecnie w Ministerstwie Zdrowia, w Departamencie Lecznictwa prowadzone są analizy dotyczące możliwości i sposobu wdrożenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne, które są prowadzone w porozumieniu z Ministrem Finansów” – przekazał Konieczny. „Rozważane są różne możliwości dotyczące uproszczenia zasad naliczania składki, w tym poprzez ryczałtową podstawę oskładkowania. Przedmiotowe zmiany muszą być powiązane ze zmianami na poziomie prawa podatkowego” – dodał wiceminister.

Analizowany jest wpływ tych zmian w składce zdrowotnej na budżet NFZ

Konieczny zaznaczył, że analizowany jest wpływ tych zmian na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, jak też wpływ tych zmian na budżet państwa.

„Jednocześnie trzeba również podkreślić, że w świetle art. 67 konstytucji, który mówi, że zakres i formy ubezpieczenia społecznego określa ustawa, przyjmuje się, że ustawodawca ma dużą swobodę w kształtowaniu sposobu finansowania publicznej opieki zdrowotnej, jednak powinien uwzględniać równomierne rozłożenie ciężarów na wszystkich ubezpieczonych” – powiedział wiceminister.

źródło: Pulsmedycyny.pl