Szybsze szczepienia ozdrowieńców i krótsze odstępy między dawkami

 2 minuty

Czas podania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 będzie skrócony. Dodatkowo ozdrowieńcy będą szczepieni już po 30 dniach od pozytywnego wyniku testu, a nie tak jak dotychczas po 90 dniach – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował w poniedziałek 10 maja, że od 17 maja br. wejdą w życie nowe przepisy, które będą przewidywać, że okres podania drugiej dawki szczepionek firm Moderna, Pfizer i AstraZeneca zostanie skrócony do 35 dni. Do tej pory okres podania drugiej dawki szczepionki dla preparatów opartych na mRNA od Moderny i Pfizer wynosił 42 dni, a dla AstraZeneki 82 dni.

Ponadto od 17 maja zostanie skrócony również okres, w którym ozdrowieńcy mogą zapisać się na szczepienie – z 90 do 30 dni od daty otrzymania dodatniego wyniku testu COVID-19. W tym terminie uruchomione zostaną także pierwsze pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. Rząd przeznaczy na ten cel około 100 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19 tygodniowo. Od czerwca do zakładów pracy każdego tygodnia kierowanych będzie ponad 300 tys. dawek.

„W pierwszym tygodniu będzie to ponad 100 tys. szczepionek tygodniowo. Od czerwca będzie to ok 300 tys. dawek tygodniowo” – mówił Michał Dworczyk.

Szef KPRM poinformował przy tym, że do tej pory do programu szczepień w zakładach pracy zgłosiło się ponad 740 firm.

źródło: Politykazdrowotna.com