Szefowa MZ: od 1 kwietnia br. 33 nowe terapie lekowe

 2 minuty

lista-refundacyjna-projekt-11-2022

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, omawiając listę leków refundowanych od 1 kwietnia, wskazała, że są na niej 33 nowe terapie lekowe – w tym siedem dla chorób onkologicznych, 26 nowych terapii dla chorób nieonkologicznych, w tym osiem dla chorób rzadkich.

Kwietniowa lista refundacyjna

Prezentując nową listę leków refundowanych od 1 kwietnia 2024 r. szefowa MZ zaznaczyła w czwartek, że wśród chorób rzadkich udało się zmienić program terapii lekowej dla dzieci z SMA.

„Od 1 kwietnia istotnie zwiększamy możliwości, szanse leczenia w chorobach ginekologicznych, w chorobach onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorobach rzadkich” – dodała.

Przedstawiła także dwie tzw. listy polskich leków. Pierwsza z nich – jak mówiła – dotyczy leków wytwarzanych w Polsce albo leków, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski. Druga lista obejmuje leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce.

„Na pierwszej liście znajduje się 7 polskich producentów. To są 84 substancje czynne i w sumie aż 329 produktów o unikatowym kodzie. Na liście drugiej, 3 polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty u unikatowym kodzie” – powiedziała. Dodała, że pacjenci będą mogli kupić leki z listy pierwszej 10 proc. taniej, a z listy drugiej – 15 proc. taniej.

MZ: chcemy wspierać rodzimy przemysł farmaceutyczny

Zaznaczyła, że Ministerstwo Zdrowia chce wspierać polski przemysł farmaceutyczny i zwiększać udział w rynku produktów wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny. „Zależy nam na bezpieczeństwie lekowym, na bezpieczeństwie polskich pacjentów” – podkreśliła. (PAP)

źródło: PAP