Szefowa MZ: chcę, by od września w szkołach były szczepienia przeciw HPV

 3 minuty

hpv-szczepienia

Ministra Zdrowia, Izabela Leszczyna powiedziała, że chce, by od września br. szczepienia dzieci przeciw HPV były w szkołach i jest to uzgodnione z Ministrą Edukacji, Barbarą Nowacką. Zapowiedziała też wprowadzenie tych szczepień w aptekach.

Szczepienia na zasadzie formuły recepty aptecznej

„Pracujemy nad procedurą, wiemy wszyscy, że obecny przy takim świadczeniu musi być rodzic” – poinformowała Leszczyna. „Ruszamy z informacją do szkół” – dodała.

Zapowiedziała też prowadzenie tych szczepień w aptekach, „które mają doświadczenie w szczepieniu”, ale zaznaczyła, że „wszystkie będą mogły do tego programu przystąpić”.

Potwierdziła, że w przypadku dzieci starszych nie będzie już konieczna recepta od lekarza rodzinnego. Wystarczy, że rodzic uda się z dzieckiem do apteki i tam otrzyma receptę i szczepienie.

„Chcemy (…), żeby tak było też ze szczepionką przeciw grypie. Jesteśmy społeczeństwem, jednym z tych niestety w Unii Europejskiej, gdzie szczepienia przeciw grypie, także przeciw covid, są najniższe” – powiedziała Leszczyna.

Oceniła, że mogłoby to być robione na zasadzie formuły recepty aptecznej.

„Myślimy także o tym, żeby szczepienia przeciw grypie dla wszystkich były bezpłatne” – dodała.

Dostępne szczepienia

Ministerstwo Zdrowia 1 czerwca 2023 r. uruchomiło powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Od 2 września rozszerzyło ten pogram – dwuwalentna szczepionka przeciw HPV jest dostępna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat.

  • Dla 12- i 13-latków, dziewcząt i chłopców, dostępne są dwie szczepionki.
  • Dla pozostałych dzieci, czyli w wieku 9-11 lat i 14-17 lat, dostępna jest szczepionka dwuwalentna. Dzieci mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę na szczepionkę. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.
  • Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu, związanych z onkogennymi typami HPV.
  • Szczepionka dziewięciowalentna działa przeciw dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.

HPV odpowiada za blisko 100 proc. stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, 64-100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90 proc. nowotworów odbytu, a także za nowotwory prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, gardła, głowy i szyi. Infekcje HPV są powszechne – większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak mogą rozwinąć się poważne lub nawet zagrażające życiu choroby jak rak szyjki macicy. (PAP)

źródło: PAP