Szef MZ: Chcemy podwoić liczbę preparatów bezpłatnie dostępnych dla seniorów

 2 minuty

lista-refundacyjna-projekt-11-2022

„Celujemy na 1 stycznia 2024 r., ale przymierzamy się do wcześniejszego wprowadzenia tego programu. Analizujemy wariant zakładający ostatni kwartał tego roku” – powiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, pytany o program bezpłatnych leków dla dzieci do 18. roku życia i osób w wieku 65 lat i więcej, o czym donosi serwis Medexpress.pl.

MZ: są pieniądze na realizację tego programu

Minister zapewnił, że są pieniądze na realizację tego programu. Gwarantem jest systematyczne zwiększanie nakładów na system ochrony zdrowia.

„Będzie to kosztować 1,5-2 mld zł. To poważne środki, ale takie, które będą dostępne w ramach budżetu zdrowia” – powiedział Adam Niedzielski. Jak przypomniał, w obecnie realizowanym programie bezpłatnych leków dla osób w wieku powyżej 75 lat znajduje się około 2 tys. pozycji.

„To zakres leków, który został wybrany pod kątem schorzeń seniorów i przewlekłych chorób dotykających osób starszych. Kompletna lista leków refundowanych to około 4 tys. pozycji. To, nad czym teraz pracujemy, to wariant objęcia programem bezpłatnych leków dla seniorów właśnie takiej liczby preparatów” – wskazał minister zdrowia.

Beneficjenci programu

Z programu darmowych leków dla osób w wieku powyżej 75 lat skorzystało już 4 mln emerytów. Pacjentom zostało wydanych około 400 mln opakowań leków. Roczny koszt realizacji programu to około 1 mld złotych.

„Seniorzy są populacją, która choruje najwięcej. To grupa, w której pojawiają się choroby przewlekłe wymagające ciągłego zażywania leków. Te osoby najbardziej wymagają wsparcia” – dodał Adam Niedzielski.

Z kolei na liście leków, które mają być bezpłatnie dostępne w grupie pediatrycznej, znajdą się m.in. antybiotyki.

„Mamy pewne argumenty, które mówią, że trzeba pilnować, by nie dochodziło do nadużywania antybiotyków, bo prowadzi to do ewolucji bakterii lekoopornych” – zapewnił szef resortu zdrowia.

źródło: Medexpress.pl