Szczepienia przeciwko grypie bezpłatnie dla wszystkich dorosłych

 2 minuty

Szczepionki przeciw grypie będą bezpłatne dla wszystkich chętnych dorosłych osób – taką zmianę przewiduje skierowana do ogłoszenia nowela rozporządzenia Ministra Zdrowia – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Chodzi o „zapewnienie wszystkim dorosłym dobrowolnej bezpłatnej szczepionki wraz z usługą szczepienia przeciwko grypie w sezonie 2021/2022 w punktach szczepień widniejących na wykazie podmiotów wykonujących działalność leczniczą”.

Do tej pory taką możliwość mieli seniorzy po 75. r.ż., ale także 13 grup zawodowych w tym pracownicy placówek ochrony zdrowia, szkół, przedszkoli czy pracownicy DPS-ów, hospicjów i ZOLi.

„Aktualny stan szczepień nie wiąże się z oczekiwaną realizacją szczepień u osób uprawnionych. Widoczne jest niskie zużycie szczepionek, a aktualny poziom wydań produktów do punktów szczepień nie wzrasta proporcjonalnie do czasu trwania akcji” – tłumaczy decyzję MZ. Jak stwierdza, za podjęciem takich działań przemawia aktualny stan zaszczepienia ogólnej populacji (wiek 0,5-100 lat) do 5 listopada 2021 r. szacowany na poziomie 1 mln osób. Z kolei wśród uprawnionych grup z bezpłatnych szczepień skorzystało zaledwie 250 tys. osób z szacowanych 3 mld osób.

Jak wyjaśnia MZ, finasowanie procedury wykonania szczepienia przeciwko grypie zostało zabezpieczone w ramach środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 pozostających w dyspozycji Ministra Zdrowia. Z kolei szczepionki pozostają w dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Jak szacuje resort zdrowia, udostępnienie wykonania bezpłatnie szczepień dla każdego dorosłego może spowodować, że zaszczepi się ok. 8 proc. społeczeństwa. Rozszerzenie uprawnionych ma więc zwiększyć poziom wyszczepienia i wykorzystanie szczepionek pozostających w rezerwach strategicznych.

źródło: Politykazdrowotna.com