System z automatu określi poziom refundacji pacjenta

 2 minuty

e-skierowania

W resorcie zdrowia rozpoczyna prace specjalny zespół – ma się zająć nową funkcjonalnością, która lekarskim aplikacjom gabinetowym pozwoli z automatu zaciągnąć do recepty każdego pacjenta informację o właściwym poziomie refundacji – informuje Medexpress.pl.

Poziom refundacji określany automatycznie

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski powołał zespół, który przygotuje koncepcję systemu informatycznego, który automatycznie będzie określał na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku. Środowisko lekarskie od lat apeluje o zmianę przepisów. Dziś to lekarz na podstawie takich informacji jak wiek pacjenta i rodzaj schorzenia określa poziom refundacji w wypisywanej recepcie.

„Reagujemy na głosy środowiska lekarskiego, które wskazują na potrzebę zbudowania systemu automatycznego określania poziomu refundacji danego leku u pacjenta. Chcemy w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia niejednokrotnie, że pacjent musi wrócić do lekarza. Chcemy też w ten sposób do minimum ograniczać tzw. systemową biurokrację” – mówi Adam Niedzielski.

Czym zajmie się zespół?

Przede wszystkim zebraniem międzynarodowych doświadczeń w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarza w kwestii refundacji leków, wskazanie listy leków, które wejdą do automatycznego systemu określania refundacji, opracowanie zasad działania tworzonego systemu informatycznego oraz modelu sztucznej inteligencji, która będzie wspierała dobór poziomu refundacji.

Poza reprezentantami ministra zdrowia, w skład Zespołu wejdą również przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego oraz Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia.

źródło: Medexpress.pl