Co roku 6 marca przypada Europejski Dzień Logopedy. W tym roku poświęcony jest roli logopedów w intensywnej terapii i medycynie ratunkowej – przypomina serwis Naukawpolsce.pl.
Hasło przewodnie tegorocznego Europejskiego Dnia Logopedy
Hasło przewodnie tegorocznego Dnia ma zwrócić uwagę na rolę logopedów w szpitalach na oddziałach intensywnej terapii, na oddziałach noworodków, oddziałach dla osób po udarach oraz po urazach czaszkowo-mózgowych. „Rola logopedów jest kluczowa w rozpoznawaniu i leczeniu zaburzeń połykania oraz zaburzeń poznawczo-komunikacyjnych, które są bardzo częste u pacjentów intensywnej terapii” – można przeczytać na stronie Europejskiego Dnia Logopedy na Fb.
Obecność logopedów na oddziałach ratunkowych
Obecność logopedów na oddziałach ratunkowych i oddziałach intensywnej terapii nie jest jednolita w całej Europie. European Speech and Language Therapy Association (ESLA) zachęca organy zarządzające opieką zdrowotną do dialogu i zobowiązania się do zapewnienia opieki logopedycznej wszystkim potrzebującym obywatelom Europy. Coroczna kampania ESLA – organizacji skupiającej terapeutów mowy z całej Europy – ma na celu podniesienie świadomości na temat zaburzeń komunikacji i połykania oraz roli logopedów w intensywnej terapii. Logopedzi pracują z dziećmi i dorosłymi, którzy mają trudności z komunikacją, mową, jedzeniem, piciem i połykaniem.
Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy w całej Polsce odbywają się w marcu konferencje, seminaria, warsztaty i konsultacje logopedyczne. Listę wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Związku Logopedów.