Światowa Organizacja Zdrowia: 1 na 6 dorosłych zmaga się z bezpłodnością

 3 minuty

bezplodnosc

Blisko 17,5% dorosłych osób na świecie doświadcza niepłodności – wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na który powołuje się serwis Politykazdrowotna.com.

Raport WHO na temat bezpłodności

Jak wynika z raportu WHO, wskaźniki są porównywalne dla krajów o wysokim (17,8%), średnim i niskim dochodzie (16,5%), co wskazuje, że jest to główne wyzwanie zdrowotne na całym świecie.

„Raport ujawnia ważną prawdę: bezpłodność nie dyskryminuje” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. „Sam odsetek osób dotkniętych chorobą wskazuje na potrzebę poszerzenia dostępu do opieki nad płodnością i zapewnienia, że kwestia ta nie jest już pomijana w badaniach i polityce zdrowotnej, tak aby bezpieczne, skuteczne i niedrogie sposoby na osiągnięcie rodzicielstwa były dostępne dla tych, którzy tego szukają. ”

Bezpłodność to choroba

Niepłodność to choroba męskiego lub żeńskiego układu rozrodczego, definiowana jako niemożność zajścia w ciążę po co najmniej 12 miesiącach regularnego współżycia bez zabezpieczenia. “Może powodować znaczny niepokój, piętno i trudności finansowe, wpływając na psychiczne i psychospołeczne samopoczucie ludzi” – wskazuje WHO.

Leczenie bezpłodności

Jak zauważa Światowa Organizacja Zdrowia, pomimo skali problemu, rozwiązania w zakresie zapobiegania, diagnozowania i leczenia niepłodności – w tym technologie wspomaganego rozrodu, takie jak zapłodnienie in vitro – pozostają niedofinansowane i niedostępne dla wielu ze względu na wysokie koszty, stygmatyzację społeczną i ograniczoną dostępność.

Ludzie w najbiedniejszych krajach wydają większą część swoich dochodów na opiekę nad płodnością w porównaniu z mieszkańcami krajów bogatszych. Wysokie koszty często uniemożliwiają ludziom dostęp do leczenia niepłodności lub, alternatywnie, mogą pogrążyć ich w ubóstwie w wyniku poszukiwania opieki – czytamy w raporcie.

„Lepsza polityka i finansowanie publiczne mogą znacznie poprawić dostęp do leczenia i chronić uboższe gospodarstwa domowe przed popadnięciem w ubóstwo” – mówi dr Pascale Allotey, dyrektor ds. zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz badań przy WHO.

Pełną treść raportu WHO na temat szacunków rozpowszechnienia niepłodności w latach 1990-2021 znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Politykazdrowotna.com