Spadki zachorowań na grypę w Polsce, rekordowy sezon w USA

 3 minuty

grypa

W Stanach Zjednoczonych odnotowano rekordową liczbę hospitalizacji z powodu grypy, któremu towarzyszy spadek liczby szczepień – informuje serwis Politykazdrowotna.com. W Polsce z kolei liczba zachorowań na grypę oraz liczba hospitalizacji i zgonów z jej powodów od 2020 r. utrzymuje się na stałym – niższym w porównaniu do okresów sprzed epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 poziomie.

USA: rekordowy sezon grypowy

W Stanach Zjednoczonych odnotowano rekordową liczbę hospitalizacji z powodu grypy, któremu towarzyszy spadek liczby szczepień. Dotychczas, przeciw grypie zaszczepiło się o 5 mln osób dorosłych mniej w porównaniu do ubiegłego roku. Z danych CDC wynika, że dotąd odnotowano w USA co najmniej 1,6 mln przypadków grypy, a 13 tys. chorych trafiło do szpitala. Zarejestrowano też pierwsze w tym sezonie grypowym zgony – zmarło już co najmniej 730 osób. Najczęściej ofiarami tego zakażenia są osoby starsze z chorobami towarzyszącymi, ale odnotowano cztery zgony wśród dzieci.

Spadek zachorowań i hospitalizacji w Polsce

W Polsce liczba zachorowań na grypę oraz liczba hospitalizacji i zgonów z jej powodów od 2020 r. utrzymuje się na stałym – niższym w porównaniu do okresów sprzed epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 – poziomie. Tak małej liczby zachorowań nie odnotowano w kraju od 2013 r. Wzmożone środki ochrony osobistej i higieny podyktowane pandemią, a także równolegle rozwijany program szczepień ochronnych przeciw grypie sezonowej, korelują ze spadkiem zgonów i hospitalizacji z powodu grypy.

Jak wynika z raportów NIZP-PZH od początku września do końca pierwszego tygodnia listopada br. odnotowano 900 923 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, czyli o 44 222 mniej niż w analogicznym okresie w roku poprzedzającym. Z powodu grypy do szpitala skierowano 2614 pacjentów o 235 mniej niż w roku 2021. W analizowanych okresach nie stwierdzono ani jednego przypadku zgonu z powodu grypy.

Szczepienia przeciw grypie w Polsce

W sezonie 2019/2020 przeciw grypie zaszczepiło się zaledwie 4,12% Polaków, w sezonie poprzednim 3,9%. Pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

Bezpłatne szczepionki przeciw grypie, od 1. września mogą nabyć:

  • kobiety w ciąży,
  • seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Na szczepienia częściowo refundowane mogą liczyć:

  • pacjenci 18-65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych,
  • pacjenci powyżej 65 lat,
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

W tych przypadkach decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt szczepionki, natomiast NFZ pokrywa koszty szczepienia.

źródło: Politykazdrowotna.com