Sezon letni czas otworzyć

 9 minut

Wrocław

Hasło tegorocznej wrocławskiej 3-majówki to: „Same gwiazdy, żadnych supportów!”. Co roku na scenie w samym sercu miasta, na Wyspie Słodowej, występują zespoły prezentujące różne style, zarówno z czołówek ogólnopolskich list przebojów, jak i znani i lubiani z lokalnego podwórka. W tym roku na Wyspie Słodowej pojawią się zarówno ci, którzy popularność zdobyli niedawno, jak i klasyka polskiej muzyki rockowej.
Zarówno miłośnicy rocka, jak i popu i reggae, czy zwolennicy łączenia muzycznych gatunków, znajdą w ciągu dwóch dni coś dla siebie. Zaprezentują się też naczelni polscy britpopowcy – zespół Myslovitz.
Podczas koncertu z pewnością nie zabraknie przebojów zespołu, jak „Długość dźwięku samotności”, które publiczność śpiewa zawsze z Arturem Rojkiem, a może w końcu uchylą rąbka tajemnicy swoich nowych kompozycji?
Na pewno kawałek dobrego, klasycznego rocka zaserwuje Paweł Kukiz z zespołem Piersi. Rockowa reprezentacja to także Dezerter, Kazik Na Żywo i Hey. Zespoły-legendy, które wciąż grają nieśmiertelnego rocka lub idą z duchem czasu i zabarwiają klasykę gatunku elektroniką i remiksami, jak w przypadku zespołu Kasi Nosowskiej.
Dla tych, którzy wolą spokojniejsze dźwięki, również znajdzie się interesujący repertuar, a to za sprawą zespołu Dżem, który zaprezentuje klasyczne już utwory z pogranicza rocka i bluesa. Zespół z wokalistą Maćkiem Balcarem udowadnia, że blues nadal jest popularny i że wszyscy znamy piosenki Ryśka Riedla.
2-3.05.2011, Wyspa Słodowa, Wrocław, godz.13.00
Program:
2.05.2011 r. godz.13.00 StarGuardMuffin, Brodka, happysad, Strachy Na Lachy, Myslovitz, KNŻ
3.05.2011 r. godz.13.00 Fisz Emade Tworzywo, Dezerter, Piersi, Dżem, Hey,Coma
Bilety jednodniowe: 40 zł – do 31.03, 45 zł – przedsprzedaż, 50 zł – w dniu koncertu
Karnety dwudniowe: 60 zł – do 31.03, 65 zł – przedsprzedaż, 70 zł – w dniu koncertu

Majówka nad morzem

Dolina Charlotty koło Ustki wspólnie z Programem 1 Polskiego Radia przygotowały niezwykłe koncerty na dwa dni majowego weekendu. W ciągu dnia w godz.12:00-19:00 na terenie całej Doliny Charlotty czekać będzie mnóstwo atrakcji, m.in. pokazy sztuk walki, prasa Gutenberga, jarmark rozmaitości, pokazy sokolnicze, wioska średniowieczna, wesołe miasteczko, konkursy i zabawy dla dzieci. Dostępne będą również wszystkie stałe atrakcje Doliny Charlotty: park linowy, kuchnia letnia, jazda konna, łowisko, rowerki wodne i kajaki. W tych dniach zostanie również otwarty nowy zwierzyniec – mini zoo. Największą atrakcją będą wieczorne koncerty w amfiteatrze.
Program:
Światowej sławy gwiazdy muzyki popowo-rockowej wystąpią pierwszego i drugiego dnia w godz.19:00-23:00
30.04. Samantha Fox i Suzi Quatro
01.05. Maggie Reilly i Bonnie Tyler
Bilety do w Informacji Turystycznej w Ustce przy ul. Marynarki Polskiej 87.
Informacje pod numerem (59) 814 71 70. Bilety można nabyć na www.ticketpro.pl

Siesta Festival w Gdańsku

Siesta – jedna z najpopularniejszych muzycznych audycji radiowych i serii albumów – doczekała się swojej festiwalowej edycji. Autor i prowadzący radiową audycję poświęconą muzyce świata Marcin Kydryński i prezydent Gańska Paweł Adamowicz ustalili, że pierwszy Siesta Festival odbędzie się w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy znane z audycji i serii złotych albumów Siesta.
Pierwszego dnia festiwalu czeka nas „Wieczór arabski” – po raz pierwszy w Polsce, co dziś w przypadku wielkich artystów jest już coraz rzadsze, pojawi się Algierka Souad Massi. Wokalistka, kompozytorka, zaangażowana w palące kwestie społeczne swojego kraju, jest głosem milionów algierskich kobiet, kimś na kształt arabskiej Joan Baez. Fascynująca, hipniotyczna muzyka. Souad dwukrotnie pojawiła się na płytach „Siesta“. Teraz będzie można uczestniczyć w jej koncercie.
Drugiego dnia atrakcją odbędzie się „Wieczór kabowerdyjski” z Sarą Tavares. Sara, podobnie jak Souad, dwukrotnie gościła na płytach „Siesta” i także po raz pierwszy pojawi się w Polsce. Jej koncert to pełna energii, świetlista muzyka inspirowana rytmami Afryki, nie tylko rodzinnych Wysp Zielonego Przylądka. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się uroczysta gala z udziałem Anny Marii Jopek, Gila Goldsteina i Gonzalo Rubalcaby. Z pewnością jest to niezwykły projekt muzyczny: artyści reprezentujący tak wielokulturowe tradycje z różnych stron świata spróbują „wydestylować” duszę słowiańską z morza polskiej muzyki – od średniowiecznej przez romantyczną, po współczesną i autorską. Na scenie zobaczymy i usłyszymy stare, ludowe, odrestaurowane instrumenty obok klasycznej wiolonczeli, jazzowej trąbki i niemieszczącego się w żadnych stylistycznych ramach zespołu Anny Marii Jopek.
Siesta Fiestival, Gdańsk 29.04-1.05 2011 r.
Bilety w cenie: 60-180 zł
Więcej informacji na www.siestafestival.pl

Koncert Chrisa Bottiego w Sopocie

Chriss Botti wzoruje się na wczesnych nagraniach Milesa Davisa. Nie zawęża jednak swojego kręgu zainteresowań muzycznych tylko do jazzu, ale sięga również do muzyki klasycznej i muzyki rockowej. Przyznaje się, że jest fanem Marilyn Mansona. Przez ostatnich trzydzieści lat nagrywał i występował z najlepszymi w świecie muzyki, m.in.: Frankiem Sinatrą, Stingiem, Joshem Grobanem, Michaelem Buble’em, Paulem Simonem, a także Stevenem Tylerem z Aerosmith.
CHRIS BOTTI, 29.04.2011, godz. 20.00, Sopot, ul. Molo, Ergo Arena
Bilety w cenie: 200 zł, 150 zł, 100 zł do nabycia w Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART ul. Kościuszki 61,
Sopot, tel. (58) 555 84 51-52, www.bart.sopot.pl oraz w systemie Ticket Online www.ticketonline.pl

Zostań wikingiem

Po wrażeniach czysto kulturalnych i muzycznych dla odmiany możemy wybrać się na wyspę Wolin niedaleko Szczecina, gdzie tegoroczną majówkę spędzimy w nieco bardziej czynny sposób. Wolińskie Centrum Słowian i Wikingów oferuje szeroki i pasjonujący program atrakcji i imprez, które nie tylko przeniosą uczestników do czasów Słowian i wikingów, ale również pozwolą zapoznać się z kluczowymi wydarzeniami z wczesnośredniowiecznej historii miasta Wolin. Na majowy weekend na terenie skansenu zaplanowano Warsztaty majowe rzemiosł dawnych obejmujące różne aspekty życia codziennego, w tym także warsztaty szkutnicze. Na warsztatach rozpocznie się budowa repliki łodzi pełnomorskiej Skudelev I (16 m długości).
Centrum Słowian i Wikingów, Wolin
Bilet normalny: 7,50 zł; ulgowy: 5,50 zł
Bilet grupowy (pow. 10 osób) normalny: 6,50 zł; bilet grupowy ulgowy: 4,50 zł

Zamek w Gniewie zaprasza na podróż w przeszłość

Miłośnicy średniowiecza i dawnych walk w tym roku także znajdą coś dla siebie. Zamek w Gniewie specjalnie w majowy weekend zorganizował wiele atrakcji. Sezon turystyczny na zamku zostanie otwary uroczysta salwą armatnią. Tematem przewodnim będzie widowisko multimedialne pt. „Wakacje z duchami”, a pierwszy weekendowy wieczór uświetni spektakl poetycki Macieja Gąsiorka, aktora Teatru RAMPA.
Następnego dnia będzie można przyglądać się ćwiczeniom na przedzamczu i nadwiślańskich łąkach pt. „Husaria – chluba oręża polskiego” – będzie to rekonstrukcja ćwiczeń wojennych chorągwi husarskiej JMości Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego. Wieczorem na dziedzińcu zamkowym wszyscy będą mogli wziąć udział w Biesiadzie Hustarskiej zorganizowanej z okazji 390. rocznicy Bitwy pod Chocimiem 1621 roku (koszt zaproszenia na biesiadę to 50 zł od osoby).
Drugiego dnia majówki na zamku w Gniewie będzie można obejrzeć „Gniewski Turniej Husarski” – zmagania pocztów husarskich w zażywaniu kopii, szabli, koncerza i pistoletów. Natomiast ostatni dzień uświetnią Egzercerunki Żółtego Regimentu Piechoty „Alarmtech” w zażywaniu piki muszkietu i działa regimentowego.
Ceny biletów: zwiedzanie zamku oraz ekspozycji muzealnych wraz z przewodnikiem (w tym wstęp na spektakle: „Salwa Armatnia”, „Husaria – chluba oręża polskiego”, „Gniewski Turniej Husarski”, „Egzercerunki Żółtego Regimentu”) – bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 8 zł
„Wakacje z duchami” – widowisko multimedialne – bilet normalny 9 zł, bilet ulgowy 7 zł
Wstęp na wzgórze zamkowe (bez zwiedzania muzeum) – bilet normalny 3 zł, bilet ulgowy 2 zł
Majówka 2011 w Zamku Gniew, 30.04-3.05.2011
Więcej na www.zamek-gniew.pl

Wielka Majówka Tatrzańska

W tym roku już po raz jedenasty odbędzie się Wielka Majówka Tatrzańska. W pierwszy poniedziałek maja na placu pod Gubałówką będzie można podziwiać w plenerze zespoły regionalne oraz wyroby twórców ludowych w ramach Targów Twórców Ludowych. Twórcy Ludowi co roku prezentują nie tylko swoje wyroby, ale także zaznajamiają zainteresowanych ze sposobem ich wykonania. Dzięki temu w majowy dzień można poznać pracę rzeźbiarzy, malarzy na szkle, hafciarek oraz oczywiście baców robiących oscypki. Każdy odważny będzie mógł sam na chwilę stać się takim ludowym rzemieślnikiem oraz kupić folklorystyczną pamiątkę. Wśród atrakcji muzycznych Tatrzańska Agencja Turystyczna przewidziała występ zespołu Bracia i Tatrzański Przegląd Zespołów Dziecięcych, które walczyć będą o „Złote Kierpce”. Z niecodziennych atrakcji warto wymienić Konkurs Podkuwania Koni, a także pokazy kulinarne „Gotowanie pod Giewontem – Jagnięcina Góralski Rarytas”.
Imprezy Towarzyszące XI Wielkiej Majówce Tatrzańskiej:
1.05.2011 r. – Koncert na Głodówce – „Sedno sprawy” Jan Trebunia – Tutka, Koncert „U Pana Boga za Piecem”, „Majówka Wędkarska” Biały Dunajec.
3.05.2011 r. Święto Bacowskie na Tarasówce, Obchody rocznicy Konstytucji III Maja – Biały Dunajec.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej