Rząd udzieli finansowego wsparcia w informatyzacji aptek

 2 minuty

Internetowa recepta

 

Deklaracja wsparcia dla aptek jest efektem wieloetapowych negocjacji przedstawicieli resortu zdrowia z samorządem aptekarskim. Część placówek aptecznych znalazła się bowiem w trudnej sytuacji finansowej uniemożliwiającej znaczne inwestycje w nowoczesny sprzęt IT niezbędny do wdrożenia e-recepty. Ministerstwo Zdrowia zaproponowało aptekarzom możliwość podwójnego uznania za koszt tych wydatków, które zostały od początku 2018 r. poniesione przez daną aptekę na sprzęt IT oraz oprogramowanie. Wsparcie finansowe dotyczyć będzie sprzętu potrzebnego do obsługi e-recepty, czyli komputerów, monitorów, a także oprogramowania. Katalog produktów w najbliższym czasie zostanie doprecyzowany.

Plan wsparcia finansowego zakłada możliwość pomocy dla wszystkich aptek, które w 2018 r. dokonały zakupu sprzętu IT i płacą podatki w Polsce, ponieważ wsparcie dotyczy możliwości odliczenia pewnych kwot od podatku. Wstępnie określone zostały też założenia, które mówią, że jeden przedsiębiorca może dodatkowo odliczyć 19% podatku od zakupu sprzętu komputerowego za kwotę 3500 zł na jedno stanowisko komputerowe. Tego odliczenia może dokonać na 4 stanowiska w jednej aptece i maksymalnie na 4 apteki.

Maksymalne kwoty odliczenia:

  • stanowisko komputerowe w aptece – 3500 zł
  • 4 stanowiska w aptece – 14 000 zł
  • 4 apteki – max. 56 000 zł

Jak uzasadnia resort zdrowia, celem takiego rozwiązania jest likwidowanie barier informatycznych dla przedsiębiorców aptecznych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. “Odzyskane dzięki wsparciu finansowemu pieniądze ułatwią im solidne przygotowanie do wyzwań 2019 r., takich jak np. serializacja – zakup skanerów, czytników kodów kreskowych 2D itp.” – czytamy w serwisie Gov.pl. Datą krańcową skorzystania z tego wsparcia jest 31 grudnia 2018 r.

Szczegóły znajdą Państwo TUTAJ.

 

źródło: Gov.pl