Rząd sformalizuje zespół ds. sytuacji epidemiologicznej

 2 minuty

laboranci w maskach

źródło: Rynekaptek.pl

CIR przypomina, że obecnie w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zachorowania na koronawirusa. „Ewentualne pojawienie się wirusa w Polsce nie wpłynie na postępowanie służb. Wszystkie procedury są wdrożone. Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie” – zapewniono w komunikacie. „Nasz kraj jest przygotowany na zarządzanie kryzysowe i sytuacje awaryjne. Mamy odpowiedni sprzęt i profesjonalnych pracowników opieki zdrowotnej” – dodano.

Jak podaje Rynekaptek.pl, Centrum Informacyjne Rządu zapewnia, że urzędy wojewódzkie i służby medyczne mają odpowiednie materiały, procedury oraz wiedzę. „Instytucje publiczne prowadzą działania informacyjne dotyczące profilaktyki oraz procedur na wypadek pojawienia się zachorowań. Robimy wszystko, żeby zapobiegać, a nie tylko leczyć” – wskazano w komunikacie.

Poinformowano ponadto, że Główny Inspektor Sanitarny na bieżąco monitoruje informacje na stronach m.in. Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i udostępnia informacje w mediach społecznościowych. Podjęte zostały rozmowy ze wszystkimi wojewodami i wojewódzkimi inspektoratami sanitarnymi o tym, co trzeba robić w celu ograniczania ryzyka.

Podstawowym zaleceniem Głównego Inspektora Sanitarnego wydanym 23 lutego br. jest wstrzymanie się z wyjazdami do Włoch. Osoby wracające z rejonów, gdzie występuje ognisko zarażenia koronawirusem, proszone są o kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną.

W Polsce powiększy się liczba ośrodków, które przeprowadzają testy diagnostyczne na obecność koronawirusa. W tej chwili działają dwa takie miejsca: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny i laboratorium w warszawskim Szpitalu Zakaźnym. W tym tygodniu miejsca diagnostyki zostaną uruchomione w kolejnych województwach. CIR dodaje, że każdy pacjent, który trafia do szpitala z podejrzeniem objawów lub zarażenia koronawirusem, ma bezpłatne badanie w tym zakresie.