RPO reaguje na pismo lekarzy rodzinnych w sprawie recept na bezpłatne leki

 2 minuty

lista-lekow-refundowanych

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia ePUAP o zajęcie stanowiska w sprawie dostępności do bezpłatnych leków dla seniorów 65 plus i młodzieży do 18. roku życia na recepty wystawione np. w lipcu/sierpniu br. – poinformował serwis Medexpress.pl.

Jak realizować recepty na bezpłatne leki?

Działanie RPO jest reakcją na pismo Bożeny Janickiej, Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, która poinformowała, że od 1 września br. poradnie lekarzy rodzinnych są „szturmowane” przez pacjentów proszących o wystawienie nowych recept na zażywane leki, gdyż recepty wystawione np. w lipcu/sierpniu br. nie skutkują otrzymaniem leków bezpłatnie.

„W związku z zaistniałą sytuacją, która utrudnia z jednej strony sprawną pracę poradni, z drugiej – dezorientuje pacjentów zwróciliśmy się do Minister Zdrowia o konkretną odpowiedź na pytanie: >>Czy wcześniej wystawione recepty są po 1 września honorowane w aptekach jako bezpłatne dla pacjentów 65 plus i do 18 roku życia<<? Naszym zdaniem o wydaniu takiego leku powinna decydować data zgłoszenia się do apteki, a nie termin wystawienia recepty. To z pewnością eliminowałoby zaistniałe problemy – podkreśliła Bożena Janicka w piśmie do Minister Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

RPO pisze do MZ

Jest już pierwsza reakcja. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Łukasza Szmulskiego, dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia ePUAP o „zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie oraz przesłanie odpowiedzi udzielonej Wnioskodawczyni w przedmiotowym zakresie”.

źródło: Medexpress.pl