Resort zdrowia przedstawił nowe zasady kwarantanny i izolacji

 2 minuty

laborant trzyma probke z napisem coronavirus

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe zasady kwarantanna związanej z koronawirusem – będzie trwać 10, a nie 14 dni. Osoby przebywające w izolacji, które nie miały objawów zakażenia, nie będą musiały robić końcowego testu.

„Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji. Wprowadzamy zmiany w reakcji na sygnały, które do nas docierają z wielu stron, zarówno od środowiska medycznego, jak i od pacjentów, którym zdarzało się pozostawać w izolacji bardzo długo ze względu na konieczność powtarzania testu” – poinformował Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. „Będzie wprowadzenie standardu Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO, a więc po pierwsze skrócenie tego okresu izolacji” – wyjaśnił.

Zgodnie z nowymi przepisami przymusowe odosobnienie zakończy się trzy dni po ustaniu objawów choroby, zaś u pacjentów bezobjawowych: 10 dni od wykrycia zakażenia. Dotychczas decydował o tym wynik testu.

„Do tej pory trzeba było uzyskać dwukrotnie negatywne wyniki, dlatego ten proces się przedłużał. Ze względu na postęp wiedzy, lepsze zrozumienie mechanizmów zachodzących w trakcie infekcji oraz ustalenie okresu zakażania można było zaproponować nowe kryteria zwalniania z kwarantanny, jak i izolacji” – przyznał Adam Niedzielski.

źródło: Rynekaptek.pl