Resort zdrowia o zmianach w ustawie o leczeniu uzdrowiskowym

 3 minuty

uzdrowiska

Projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym trafi do konsultacji publicznych w pierwszym półroczu tego roku – zapewnia Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Ustawa o leczeniu uzdrowiskowym

„Na pewno termin wejścia w życie przepisów będzie zgodny z wcześniejszymi deklaracjami i zaczną one obowiązywać od stycznia 2024 r. Ta ustawa w leczeniu uzdrowiskowym stanowi przełom dla pacjentów i jakości ich obsługi” – zaznaczył Niedzielski w rozmowie z PAP.

Reformę leczenia uzdrowiskowego szef MZ zapowiedział we wrześniu 2022 r. Istotą zmian, jak mówił, będzie wygoda pacjenta. Osoba skierowana na leczenie uzdrowiskowe będzie mogła zdecydować, gdzie chce pojechać i będzie miała wybór ze wszystkich dostępnych w kraju sanatoriów. Teraz decyduje o tym Narodowy Fundusz Zdrowia. Ponadto kuracjusz – jak zapowiadało MZ – ma mieć także szerszą ofertę zabiegów.

Projekt na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych RM

Minister zdrowia pytany przez PAP, kiedy zakończą się prace nad projektem, co pierwotnie miało nastąpić jesienią ub.r., zaznaczył, że „prace cały czas trwają”. Obecnie projekt jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

„Chcemy przewartościować proces leczenia uzdrowiskowego i na nowo zdefiniować go z punktu widzenia pacjenta. Na pewno termin wejścia w życie przepisów będzie zgodny z wcześniejszymi deklaracjami i zaczną obowiązywać od stycznia 2024 r. Ta ustawa w leczeniu uzdrowiskowym stanowi przełom dla pacjentów i jakości ich obsługi” – powiedział minister Niedzielski.

Cel zmiany przepisów

W październiku 2022 r. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w Sejmie, że celem projektu jest dostosowanie zakresu udzielania świadczeń do aktualnych potrzeb pacjentów, wzmocnienie podmiotowej roli pacjenta, podniesienie jakości świadczeń usług związanych z dokonywaniem wyboru, cyfryzacja skierowań oraz uproszczenie procedur kontraktowania.

Kraska zapowiadał, że zgodnie z projektowanymi założeniami za prowadzenie list oczekujących i wyznaczenie pacjentom terminów leczenia będą odpowiadały zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Kwalifikacje pacjentów na leczenie prowadzić będą lekarze uzdrowiskowi na podstawie dokumentacji medycznej. Zniesiony miałby być także obowiązek potwierdzenia skierowania przez odziały wojewódzkie NFZ.

źródło: Politykazdrowotna.com