Recepty z nadrukiem też sprawiają kłopoty…

 7 minut

mgr farm. Artur Niewęgłowski
farmaceuta z Białegostoku
Gdyby okręgowe izby lekarskie zajęły się obowiązkową edukacją lekarzy pod kątem prawidłowego wypisywania recept, wszyscy byliby zadowoleni. Aptekarze – bo nie płaciliby kar pokontrolnych do NFZ. Pacjenci – bo o wiele sprawniej i szybciej otrzymywaliby leki we właściwych ilościach i dawkach. Wreszcie sami lekarze – bo pacjenci nie skarżyliby się na nich, zmniejszyłaby się również częstość powrotów do gabinetów z powodu źle wypisanej recepty. Czasem niestety drobne błędy komplikują bądź nawet uniemożliwiają realizację recepty. Nie jest konieczne, aby lekarz stosował pieczęć lekarską, gdy takie same dane (które są na pieczątce) są również wydrukowane wraz z kodem kreskowym numeru Prawa Wykonywania Zawodu Lekarza. Taka pieczątka może powodować zmniejszenie czytelności recepty czy odczytanie nr PWZ z kodu kreskowego „zakrytego” pieczątką. W ręce farmaceutów trafiają też recepty ze zbyt dokładnie określoną ilością leku podczas opisywania jego opakowania, która to ilość może nie być w ogóle zarejestrowana, a tym samym dopuszczona do obrotu i dostępna w aptekach. Przykładem może być zapis – 1 op. po 28 tabl., w przypadku gdy istnieją tylko opakowania po 30 i 60 tabletek.

mgr farm. Grzegorz Strelau
farmaceuta z Wrocławia
Według mnie niedostateczna wiedza na temat najnowszych prawnych wytycznych odnośnie realizacji recept stanowi podstawową przyczynę kar finansowych nakładanych przez NFZ na apteki. Mam na myśli osoby pracujące w aptece z najkrótszym stażem, ale nie tylko – także osoby z długim stażem pracy na stanowisku farmaceuty, lecz z brakiem chęci do ciągłego aktualizowania swoich wiadomości dotyczących zasad prawidłowego wystawiania i realizacji recept. To właśnie jest podstawowy błąd popełniany przez farmaceutów. W ostatnim czasie wielokrotnie spotkałem się z sytuacjami, w których farmaceuta wyraźnie nie był zaznajomiony z najnowszymi wytycznymi odnośnie wystawiania recept lekarskich. A należy pamiętać, że Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014 roku zmieniające rozporządzenie ws. recept lekarskich, wchodzące w życie od 4 października 2014 roku, stanowi, że lekarz może wystawić:

  • receptę na ilość leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego do maksymalnie 120-dniowego okresu stosowania,
  • do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania,
  • z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie można przepisać leku na więcej niż 120 dni stosowania,
  • receptę na podwójną ilość leku recepturowego,
  • do 16 recept na wykonywane w aptece leki recepturowe w postaci maści, kremów, mazideł, past albo żeli do stosowania na skórę, niezbędnych pacjentowi do maksymalnie łącznie 120-dniowego okresu stosowania,
  • do 6 recept na środki antykoncepcyjne na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania.

 

Strony: 1 2