Recepta roczna: od 1 marca zmiana dla pacjentów

 3 minuty

komunikacja-z-pacjentem-1

1 marca br. w życie wejdzie kolejna zapowiadana zmiana dotycząca zasad realizacji recepty rocznej – przypomina serwis Medonet.pl. Dotyczy ona sposobu określania porcji leków, jaką może wykupić pacjent. Od marca za wyliczenia nie będzie już odpowiadał farmaceuta, a system teleinformatyczny.

Nowe zasady dotyczące recepty rocznej

Znowelizowana ustawa refundacyjna z 1 listopada 2023 r. wpłynęła na przepisy dotyczące realizacji recept rocznych. Na horyzoncie jest też kolejna modyfikacja, której wprowadzenie przewidziano na 1 marca 2024 r. Dotyczy ona automatyzacji w zakresie wyliczania dawek wydawanych leków na receptę przez system teleinformatyczny.

Sama recepta roczna to rozwiązanie funkcjonujące od 2019 r. Jest ona ważna przez 365 dni i wystawiana m.in. w przypadku chorych przewlekle, którzy regularnie biorą leki. Według znowelizowanych przepisów jednorazowo można jednak wykupić zapas leku najwyżej na 120 dni. Wiąże się to z koniecznością wizyty w aptece z roczną receptą przynajmniej kilka razy w roku.

Obowiązuje przy tym system 3/4, zgodnie z którym wykupienie porcji leków na kolejne 120 dni staje się możliwe po upływie 3/4 tego okresu. Znaczy to, że kolejna realizacja recepty będzie możliwa po 90 dniach od momentu kupienia pierwszej porcji leków. Farmaceuci w związku z nowymi przepisami muszą zatem wyliczać, jaką dawkę leku mogą każdorazowo wydać pacjentowi. Właśnie tutaj znaczenie ma zmiana, która wejdzie w życie 1 marca.

Recepta roczna – jaka zmiana od 1 marca?

Najpóźniej w dniu 1 marca 2024 r. ma ruszyć system teleinformatyczny, który będzie odpowiadał za wyliczanie porcji leku, jaką można wydać pacjentowi chcącemu zrealizować receptę. Informacja o tej zmianie została udostępniona w ustawie o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 17 sierpnia 2023 r.

Oznacza to, że po uruchomieniu nowego systemu pacjenci chcący zrealizować receptę roczną wciąż będą musieli udać się do apteki przynajmniej trzy razy w ciągu roku, jednak odpowiednią do wydania porcję leku określi z automatu system teleinformatyczny.

źródło: Medonet.pl