Nowość!
Skrót informacji
Od 1 czerwca 2026 r. cytologia klasyczna nie będzie już wykonywana w programie profilaktyki raka szyjki macicy – zakłada projekt rozporządzenia przekazany do konsultacji. Cytologię klasyczną zastąpią bardziej nowoczesne i skuteczniejsze badania – zaznaczył resort zdrowia.
Projekt zmian w rozporządzeniu MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych to konsekwencja wprowadzenia nowych badań do programu profilaktyki raka szyjki macicy: HPV HR oraz cytologii na podłożu płynnym (LBC). Badania te mają zastąpić tzw. cytologię klasyczną.
Rozporządzenie wejdzie życie 1 czerwca 2026 r. Przepis przejściowy zakłada, że materiał z szyjki macicy do badania przesiewowego cytologicznego pobrany przed tą datą, będzie mógł być zbadany do 30 czerwca 2026 r.
Program profilaktyki raka szyjki macicy jest skierowany do kobiet w wieku od 25 do 64 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego. Zbadać się można w każdej poradni położniczo-ginekologicznej, która ma podpisaną umowę z NFZ, a także w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, które podpisały umowę na świadczenia położnej w programie profilaktycznym.
Rak szyjki macicy jest ósmym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce (ponad 2,5 proc. nowotworów u kobiet). Rocznie jest wykrywany u ponad 2,2 tys. kobiet, a 1,4 tys. z nich umiera z jego powodu. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym, uleczalnym stadium choroby. Jednym z działań profilaktycznych w raku szyjki macicy jest szczepienie przeciwko HPV.
Cytologia jest bezbolesną i szybką metodą diagnostyczną, która polega na pobraniu materiału z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Pobrany materiał odsyłany jest następnie do laboratorium, gdzie jest badany. (PAP)
Miesiąc zdrowia rodzin – NFZ zaprasza do swoich oddziałów