Nowość!
Skrót informacji
Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna oraz Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Mariola Łodzińska podpisały umowę na kształcenie pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. Szkolenia o wartości ponad 80 mln zł finansowane będą z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).
Dzięki temu projektowi swoje kwalifikacje podniesie ponad 12 tys. pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. Szkolenia w dziedzinach deficytowych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych będą miały charakter kształcenia podyplomowego. Utworzona zostanie także platforma szkoleniowa do samokształcenia, wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk.
„Inwestowanie w rozwój kompetencji medyków to inwestowanie w zdrowie każdego z nas. Poprzez takie projekty tworzymy, krok po kroku, nowoczesną opiekę dla pacjentów. Zachęcam do korzystania z tej szerokiej palety szkoleń, które skierowane są do pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych – osób już pracujących, takich, które pracę utraciły jak też dla osób w wieku emerytalnym, które chcą podnieść swoje kwalifikacje i zostać dłużej w zawodzie. Dziękuję pani prezes Marioli Łodzińskiej za dobrą współpracę” – powiedziała Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna.
„Dla pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych jest to kolejna możliwość rozwoju zawodowego, ale też uaktualnienia wiedzy medycznej. W sytuacji niżu demograficznego i braku miejsc pracy dla położnych, ważnym aspektem tego projektu będzie możliwość skorzystania przez położne z kursu uzupełniającego z pielęgniarstwa. Dzięki kursowi zdobędą umiejętności, które wykorzystają w nowych miejscach pracy. To wielka szansa dla położnych, które straciły pracę lub nie mogą znaleźć nowej. Dzięki otwartości Ministerstwa Zdrowia dokształcanie pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych zostanie sfinansowane ze środków unijnych” – podkreśliła Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Mariola Łodzińska.
I. Kursy kwalifikacyjne obejmą podnoszenie kompetencji w takich dziedzinach jak:
1. Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii dla położnych;
2. Pielęgniarstwo operacyjne dla położnych;
3. Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki dla pielęgniarek;
4. Pielęgniarstwo operacyjne dla pielęgniarek;
5. Pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek.
II. Kursy specjalistyczne obejmą umiejętności pielęgniarskie z:
1. Leczenia ran;
2. Żywienia dojelitowego i pozajelitowego dla pielęgniarek;
3. Diagnostykę ultrasonograficzną w położnictwie i ginekologii dla położnych;
5. Wykonania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych;
6. Komunikowania interpersonalnego;
7. Edukatora w cukrzycy;
8. Terapii bólu przewlekłego u dorosłych;
9. Opieki pielęgniarskiej nad chorymi dorosłymi w leczeniu systemowym nowotworów.
III. Kursy dokształcające w zakresie:
1. Aktywne prowadzenie porodu, pozycje wertykalne w porodzie, dla położnych;
2. Ordynowanie leków w praktyce, dla pielęgniarek/pielęgniarzy i położnych;
3. Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej, dla pielęgniarek/pielęgniarzy;
4. Aspekty opieki pielęgniarskiej nad pacjentem ze stomią, w tym zapobieganie powikłaniom, dla pielęgniarek/pielęgniarzy.
IV. Kurs uzupełniający dla położnych z problemami w podjęciu zatrudnienia z zakresu pielęgniarstwa dla położnych, który umożliwi im realizację niektórych świadczeń zdrowotnych wobec wszystkich pacjentów.
25-lecie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Posiedzenie HERA Board