Profilaktyka WZW według ekspertów Funduszu

 3 minuty

wirusowe-zapalenie-watroby

Wątroba w przeciwieństwie do innych narządów nie boli. Nie poczujemy, że dzieje się z nią coś niepokojącego. Zwłaszcza jeśli dotknie nas choroba tego organu. Najgroźniejsze są wirusowe zapalenia wątroby typu B i C. O tym, jak można im zapobiec, przypominają eksperci NFZ.

Co należy wiedzieć o WZW?

WZW to choroba wywołana przez wirusy zapalenia wątroby. Najczęściej wywołana jest wirusami typu A, B i C. Wirus HAV przenoszony jest drogą pokarmową i powoduje zwykle ostre zapalenie wątroby. W Polsce, spośród wirusów uszkadzających wątrobę najczęściej występują zakażenia wirusami HBV i HCV

Wirusy HBVi HCV mogą przenosić się poprzez:

  • kontakty seksualne, w których może dojść do kontaktu z krwią;
  • skażony sprzęt medyczny;
  • korzystanie z przedmiotów, na których może znajdować się krew, np. wspólne szczoteczki do zębów, maszynki do golenia;
  • robienie tatuażu lub w trakcie zabiegów kosmetycznych;
  • zakażonego członka rodziny w jednym gospodarstwie domowym oraz z matki na dziecko w trakcie porodu;
  • ​używanie zanieczyszczonych igieł i strzykawek przez osoby zażywające narkotyki.​

Profilaktyka WZW B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest groźną chorobą zakaźną. Wirus HBV wnika do organizmu 10 razy łatwiej niż wirus HCV i aż 100 razy łatwiej niż HIV, wystarczy jedynie 0,00001 ml zakażonej krwi.​ U około 5-10% chorych przechodzi w stan przewlekły i może prowadzić do marskości lub nowotworu wątroby.

Najskuteczniejszą profilaktyką są szczepienia.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

U 78-85% osób zakażonych HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) dochodzi do przewlekłej infekcji, z tego u ok. 20% pacjentów rozwija się marskość wątroby, a następnie rak wątrobowokomórkowy.

U około 80 proc. osób zakażenie przebiega bezobjawowo. Mogą jednak pojawiać się takie objawy jak:

  • zmęczenie,
  • utrata apetytu,
  • odbarwione stolce
  • zażółcenie białek oczu.

Okres wylęgania choroby wynosi do 6 miesięcy.​ Na WZW typu C nie ma szczepień, ale leki dają 98-100% skuteczność wyleczenia! Lekarz POZ może już zlecić badanie w kierunku przeciwciał antyHCV.

Pilotażowy program profilaktyki nowotworów wątroby

Wirusowe zapalenia wątroby typu B i C zwiększają ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Przez wiele lat mogą przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, co utrudnia ich rozpoznanie – tymczasem wirusy stopniowo uszkadzają wątrobę.

Wczesne rozpoznanie zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B (HBV) i C (HCV) oraz wdrożenie leczenia prowadzi do zahamowania postępu włóknienia wątroby oraz redukuje ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego. Poprawia jakość życia osób zakażonych. Redukuje zakaźność, czyli możliwość zakażenia innych osób. W przypadku HCV możliwe jest całkowite usunięcie wirusa z organizmu.

Więcej informacji na temat profilaktyki WZW znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Nfz.gov.pl