Prof. Maliński doktorem h.c. UAM

 3 minuty

źródło: Naukawpolsce.pap.pl

Profesor Tadeusz Maliński jest światowej sławy polskim uczonym, który pracuje w Stanach Zjednoczonych, wynalazcą w branży biochemicznej, ekspertem medycyny, farmakologii i inżynierii biochemicznej. Rozgłos przyniosły mu dokonania i odkrycia w nanomedycynie – prof. Maliński był jednym z twórców tej gałęzi nauki.

Dzięki swoim badaniom odkrył podstawowe molekularne mechanizmy takich chorób jak nadciśnienie, udar mózgu, zawał serca, epilepsja, choroba Parkinsona i Alzheimera. Badania te przyczyniają się do rozwoju nowych, bardziej skutecznych leków stosowanych w leczeniu wielu z tych chorób.

Jak poinformował promotor doktoratu, pierwszym wielkim i fundamentalnym odkryciem profesora było skonstruowanie elektrody-nanobiosensora z wykorzystaniem metaloporfiryn, materiału podobnego strukturalnie do hemoglobiny, a jednocześnie będącego przewodnikiem elektryczności. Dzięki temu możliwe stało się wykonanie pomiaru stężenia tlenku azotu w pojedynczej komórce. Tlenek azotu reguluje pracę serca, systemu krwionośnego i mózgu.

Doktor honoris causa poznańskiego Uniwersytetu jest autorem ok. 400 prac naukowych, książek i patentów. Publikował m.in. w czasopiśmie naukowym Nature.

Jak powiedział podczas przyznania tytułu prof. Maliński, doktorat honoris causa jego Alma Mater jest szczególnie wielkim zaszczytem, który uznaje za największe osiągnięcie w karierze naukowej.

Strony: 1 2 3